Teacher readiness of pre-service English language teachers before and after the practicum
İngilizce öğretmen adaylarının okul deneyimi öncesi ve sonrasındaki öğretmen hazırbulunuşlukları
- Tez No: 736216
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Karma yöntemli açımlayıcı sıralı desenli bu çalışma, yabancı dil öğretmen adaylarının okul deneyimi dönemlerindeki öğretmen hazırbulunuşluklarını öğretmen öz-yeterliği, öğretmeye ilişkin tutumlar, öğretme motivasyonları ve kişilik özellikleri olarak belirlenen dört bileşen ışığında araştırmayı amaçlamaktadır. Yabancı dil öğretmen adaylarının algılanan öz-yeterlikleri, öğretmeye ilişkin tutumları ve öğretme motivasyonlarındaki değişimleri incelemek için bir Türk devlet üniversitesinde öğretmenlik uygulaması dersine kayıtlı 80 son sınıf İngilizce öğretmenliği öğrencisinden çalışma esnasında ortaya çıkan COVID-19 salgını ile sekteye uğramış okul deneyimi dönemi öncesi ve sonrasında üç ayrı ölçek kullanarak iki set nicel veri toplanmıştır. Bunun yanında, yabancı dil öğretmen adaylarının okul deneyimleri ve öğretmen hazırbulunuşluklarına dair görüşleri okul deneyimi dönemi sonrası 11 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış telefon görüşmeleri ile incelenmiştir. Çalışmanın bulguları okul deneyimi sonunda katılımcıların öğretme öz-yeterlikleri ve öğretmeye dair tutumlarında anlamlı artışlar ortaya koymuştur. Dahası, katılımcıların öğretme motivasyonlarının özgecil ve içsel yönde değiştiği ve öğretmenlik mesleğinin gerçeklerine daha hâkim hale geldiği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, öğretmeye dair tutumlar, öğretme öz-yeterlikleri ve öğretmenlik mesleği seçimini etkileyen bazı motivasyon faktörleri arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Son olarak, katılımcıların okul deneyimine ilişkin görüşleri deneyimin önemi ve bu yönde olanaklara duyulan ihtiyaçlar, teori ve pratik arasındaki farklar, pandeminin etkileri ve daha fazla mesleki gelişim ihtiyacı etrafında yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
With a mixed methods explanatory sequential research design, the present study aims to uncover the teacher readiness of pre-service foreign language teachers during the practicum in light of four components of readiness as teaching self-efficacy, attitudes towards teaching, teaching motivations, and personality traits. In order to explore changes in pre-service foreign language teachers' perceived teaching self-efficacies, attitudes towards teaching, and teaching motivations, two sets of quantitative data from 80 last year ELT students enrolled in a teaching practice class in a Turkish state university were collected through three different scales before and after the practicum period, which was intervened by the COVID-19 pandemic during the process of the present study. Additionally, pre-service foreign language teachers' views on practicum experiences and their teacher readiness were explored through semi-structured telephone interviews which were carried out with 11 of the participants after the practicum. The findings revealed that there were significant increases in the participants' teaching self-efficacies and attitudes towards teaching at the end of the practicum. Moreover, teaching motivations of the participants appeared to have changed towards more altruistic and intrinsic orientations while the findings also indicated that they had become more aware of the realities of teaching profession at the end of the practicum. Furthermore, significant correlations were computed among attitudes towards teaching, teaching self-efficacies, and some motivational factors influencing teaching choice. Finally, the participants' views on practicum were centered around the importance of and the need for sufficient practice opportunities, the gap between theory and practice, the effect of COVID-19 intervention, and the need for further professional development.