Sağlık bı̇lı̇mlerı̇ fakültesı̇ öğrencı̇lerı̇nı̇n COVID-19 aşısına yönelı̇k tutumları ı̇le örgütsel dedı̇kodu arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇: Çanakkale örneğı̇
The relationship between the faculty of health sciences' students' attitudes intended for COVİD-19 vaccine and organizational gossip: The case of Çanakkale
- Tez No: 736217
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Covid-19 pandemisi, hızla yayılması ve ölümcül olması nedeniyle dünya gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu süreçte, aşı geliştirme çalışmaları da hız kazanmıştır. Geliştirilen aşılara yönelik insanların tutumunu etkileyen faktörlerden birisi de örgütsel dedikodudur. Araştırmada, sosyo demografik ve Covid-19 ile ilgili özellikleri içeren bilgi formu, örgütsel dedikodu ölçeği ve Covid-19 aşısına yönelik tutumlar ölçeği kullanılmıştır. Anket, Google Form yoluyla yapılmıştır. Araştırmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi acil yardım ve afet yönetimi, ebelik ve hemşirelik bölümlerinden 311 öğrenci katılmıştır. Örgütsel dedikodu hakkındaki görüşler ile Covid-19 aşısına yönelik tutumlar arasında düşük düzeyde ve pozitif yönlü kısmen anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel dedikodu ile yaş arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel dedikoduya yönelik görüşlerde aşıdan korkma, aşı olma, cinsiyet, bölüm ve sınıflara göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Covid-19 aşısına yönelik tutumlar ile Covid-19 virüsüne yönelik görüş, aşıdan korkma, aşı olmayı düşünme, aşı olma, cinsiyet ve bölümlere göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, Covid-19 aşısına yönelik tutumların örgütsel dedikodudan ağırlıklı olarak pozitif yönde etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid spread of the deadly disease, Covid 19 Pandemic is taking an important place on the world's agenda. In this process, studies about vaccine development are speeded up. One of the factors that affecting people's attitude is the organizational gossip. Socio-Demographic and information form with features related to Covid-19, Survey about organizational gossip and attitudes with Covid 19 vaccine are referred the research. The survey is made through with Google Form. The research universe consists of 311 students from Nursing, Emergency and Disaster Management and Midwifery Department at Canakkale Onsekiz Mart University School of Health Sciences. The low and positive partially significant correlation is determined between organizational gossip and attitudes with the Covid-19 vaccine. A significant relation is found between organizational gossip and age. About to the sight of the organizational gossip ; significant differences are found according to fear of the vaccine, getting vaccined, gender, deparment and class. Significant differences are found about the attitudes related with Covid-19 vaccine according to the sight related with Covid-19 virus, afraid of the vaccine, idea of getting vaccined, getting vaccined, gender, and department. Result of the researches, attitudes related with Covid-19 are affected from the organizational gossip positively.