Flash bellek depolama sistemlerinde dayanıklılığın arttırılması için verimli önyükleyici tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of efficient bootloader for endurance enhancement in flash memory storage systems
  1. Tez No: 736239
  2. Yazar: MEHMET UĞUR KEBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nihai hale gelen endüstriyel ürünler çok fazla güncellenmese de geliştirme ve test safhasında çok sık programlama işleminin yapılması flash bellek dayanıklılığını verimsiz bir şekilde azaltmaktadır. Özellikle pandemi sonrası yarı iletken teknolojisi kullanan ürünlerin üretim/tedarik süreçlerinde yaşanan sorunlar ve termin sürelerinin çok uzun olması, geliştirme ve test safhasında kullanılan ürünlerin de ömürlerinin uzatılması için yaptığımız çalışmaya ilham kaynağı olmuştur. Çalışma kapsamında mikrodenetleyicilerin kullanım ömrünü etkileyen flash bellegin dayanıklılığının arttırılmasına ilişkin bir önyükleyici tasarımı ve implementasyonu anlatılmıştır. Yeni bir uygulama yükleme talebi geldiğinde herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan aşağıdakilerin sağlanması amaçlanır; flash belleğe yazılacak verilerin sektörler arasında homojen bir şekilde paylaşılmasını sağlamak, gereksiz bellek silinmesini önlemek, uygulama yüklemek için harcanan sürelerin kısaltılması, bellek dayanıklılığını arttırmak ve olası bellek dayanıklılık problemini önceden tahmin edebilmektir.
Özet (Çeviri)
Although the final industrial products are not updated much, frequent programming during the development and testing phase inefficiently reduces the endurance of flash memory. Especially after the pandemic, the problems experienced in the production/supply processes of products using semiconductor technology and the very long deadlines have inspired our work to extend the life of the products used in the development and testing phase. Within the scope of the study, a bootloader design and implementation related to increasing the durability of flash memory, which affects the lifetime of microcontrollers, are explained. When a new application installation request comes, it is aimed to provide the following without the need for any additional hardware; It is to ensure that the data to be written to the flash memory is shared homogeneously between sectors, to prevent unnecessary memory deletion, to shorten the time spent on installing applications, to increase memory endurance and to predict possible memory endurance problems.