Gebelikte trimesterlere göre kilo artış hızının fetal ve maternal olası etkileri
Gebelikte trimesterlere göre kilo artış hızının fetal ve maternal olası etkileri
  1. Tez No: 736240
  2. Yazar: İLHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM EMRE KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Gebelikte kilo alımı, maternal ve fetal etkileri açısından önemlidir. Her trimesterde, hem fizyolojik değişiklikler hem de beslenme alışkanlıkları nedeniyle gebelerin kilo alımları trimesterlere göre farklı olmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız gebelerin trimesterler arasındaki kilo alım farklarını değerlendirmek, buna bağlı fetal ve maternal komplikasyonlarla ilişkilerini incelemek. Materyal Method: Çalışmamız tek merkezli prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Mart-Nisan 2022 tarihlerinde Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapan 244 term gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gebelerle doğum sonrası görüşülerek, gebe takip kartlarındaki kilo ölçüm bilgileri ve gebelerin hastane dosyalarından ilgili bilgiler toplanmıştır. Doğum sonrası ilk 24 saatte yoğun bakıma giden bebek olduysa bebekler 10 gün takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Weight gain during pregnancy is important in terms of maternal and fetal effects. In each trimester, due to both physiological changes and nutritional habits, the weight gain of pregnant women differs according to trimesters. Our aim in this study is to evaluate the weight gain differences between trimesters of pregnant women and to examine their relationship with fetal and maternal outcomes/complications. Material Method: Our study is a single-center, prospective descriptive study. 244 term pregnant women who gave birth in Gulhane Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between March-April 2022 were included in the study. The pregnant women were interviewed after the delivery, and the weight measurement information on the pregnancy follow-up cards and the relevant information were collected from the hospital files. If there was a baby who went to the intensive care unit in the first 24 hours after birth, those babies were followed up for 10 days.