Farklı adezivlerin dentine makaslama bağlanma dayanımlarının in vitro değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strengths of different adhesives yo dentin: In vitro
- Tez No: 736242
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, aynı firmanın üç farklı adeziv sistemini aynı kompozit kullanarak makaslama bağlanma değerleri yönüyle karşılaştırmaktır. Çalışmada kullanılan 90 adet insan daimi molar dişi mine kalmayacak şekilde dentin yüzeyi açığa çıkana kadar okluzalden aşındırılmıştır. Dişler restorasyonları yapılmak üzere; her grupta 30 adet diş olmak üzere rastgele 3 ayrı gruba ayrılmıştır. Dişler hazır hale getirildikten sonra üretici firmanın önerilerine uyarak ilk gruba önce asitleme işlemi ardından Single Bond 2 (3M ESPE, St. Paul, ABD) adeziv uygulanmıştır. İkinci gruba asitleme yapılmaksızın direkt Adper Easy One (3M ESPE, St. Paul, ABD) adeziv uygulanmıştır. Üçüncü gruba ise yine asitleme yapılmaksızın direkt Single Bond Universal (3M ESPE, St. Paul, ABD) adeziv uygulanmıştır. Kompozit restorasyonların yapımında çapı 2 mm, yüksekliği 2 mm olan silindir şeklindeki plastik kalıplar kullanılmıştır. Filtek Z550 Nano Hibrit Universal Restoratif kompozit rezin (3M ESPE, St. Paul, ABD) tek tabaka halinde diş yüzeylerine uygulanmıştır. Restorasyonları tamamlanan örnekler oda sıcaklığında 24 saat ditile suda bekletilmiştir. Daha sonra universal test cihazına bağlanan örneklere kopma meydana gelene kadar makaslama kuvveti uygulanmıştır. İstatiksel değerlendirmede Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was compare the shear bond strength at three different types adhesive systems by using same brand products. 90 human permanent molar teeth used in the study were abraded occlusally until the dentin surface was exposed, leaving no enamel. To make teeth restorations; They were randomly divided into 3 separate groups, with 30 teeth in each group. After the teeth were prepared, the first group was first etched and then Single Bond 2 (3M ESPE, St. Paul, USA) adhesive was applied to the first group, following the manufacturer's recommendations. Adper Easy One (3M ESPE, St. Paul, USA) adhesive was applied directly to the second group without etching. Single Bond Universal (3M ESPE, St. Paul, USA) adhesive was applied directly to the third group, again without etching. Cylindrical plastic molds with a diameter of 2 mm and a height of 2 mm were used in the construction of composite restorations. Filtek Z550 Nano Hybrid Universal Restorative composite resin (3M ESPE, St. Paul, USA) was applied to the tooth surfaces in a single layer. The specimens, whose restorations were completed, were kept in distilled water at room temperature for 24 hours. Then, shear force was applied to the specimens connected to the universal test device until rupture occurred. Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used for statistical evaluation.