Vital pulpa tedavilerinde kullanılan yeni kalsiyum silikat esaslı materyallerin mikroyapısı ve fiziksel analizi
Microstructure and physical analysis of novel calcium silicate-based materials used in vital pulp therapies
  1. Tez No: 736286
  2. Yazar: MERVE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE BİLGE AKBULUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İdeal fiziksel özelliklere sahip olmak, endodontik biyomateryali klinik uygulamalarda tercih edilir kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kalsiyum silikat esaslı materyallerden olan BIO MTA+ (Cerkamed, Pawłowski, Polonya), BIOfactor MTA (Imicryl Dental, Konya, Türkiye) ve Biodentine (Septodont Ltd., Fransa)'nin fiziksel ve kimyasal özelliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Kalsiyum silikat esaslı materyallerde bulunan ana bileşenleri tespit etmek için x ışını kırınım analizi (XRD) kullanıldı. Materyallerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak analiz edildi, element içerikleri ise enerji dağılımlı x-ışını analizi (SEM-EDX) kullanılarak belirlendi. Materyaller ayrıca basma dayanımı, sertleşme süresi, çözünürlük, boyutsal değişiklik ve yüzey pürüzlülüğü açısından test edildi. Verilerin istatistiksel analizi için Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testi uygulandı (P=0,05). Materyaller üzerinde gerçekleştirilen XRD analizi, kalsiyum silikat fazları ve farklı radyoopaklaştırıcı bileşikler gösterdi. Her üç materyalin basma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Ideal physical properties make the endodontic biomaterial preferable in clinical procedures. The aim of this study was to evaluate and compare the physical and chemical properties of different calcium silicate-based materials; BIO MTA+ (Cerkamed, Pawłowski, Poland), BIOfactor MTA (Imicryl, Dental, Konya, Turkey) and Biodentine (Septodont, France). X-ray diffraction (XRD) analysis was used to detect the main constituents of calcium silicate-based materials. The surface morphology of the materials was analyzed using scanning electron microscopy (SEM), and the elemental composition was determined using energy-dispersive x-ray analysis (SEM-EDX). Compressive strength, setting time, solubility, dimensional changes, and the surface roughness of the materials were also tested. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used for the statistical analysis of the data. (P=0,05) XRD analysis performed on the materials showed calcium silicate phases and different radioopacifier compounds. No statistically significant differences were found among the compressive strength values of all materials (P>0.05).