Aselüler dermal matriksin, ratlarda oluşturulan faringokutanöz fistül onarımında etkinliği
Efficiency of acellular dermal matrix on the pharyngocutaneus fistula repair which formed on rats
- Tez No: 736330
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇELİK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Faringokutanöz fistül, ciddi morbiditelerle sonuçlanabilen, sıklıkla total larenjektomi gibi farinks mukozasında meydana gelen bir travma neticesinde ortaya çıkan major bir komplikasyondur. Bu çalışmada domuz cildi kökenli, Tip 1 ve 3 kollajen içeren, asellüler dermal matriks materyalinin, oluşmuş faringokutanöz fistül onarımındaki etkinliğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Randomize 3 gruba ayrılan 36 adet Sprague Dowley rata faringotomi yapıldı. Beşinci günde Grup 1'deki ratlar ek cerrahi yapılmadan sekonder iyileşmeye bırakıldı. Grup 2'deki ratlara fistül traktı eksize edilerek primer sütürasyon yapıldı ve Grup 3'teki ratlarda fistül traktı eksize edilerek asellüler dermal matriks ile onarım yapıldı. On ikinci günde sakrifiye edilen ratlar (n:32) histolojik inceleme ile değerlendirildi. Bulgular: Asellüler dermal matriksin oluşmuş fistülün iyileşmesinde daha etkin olduğu izlense bile, istatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,378). İnflamatuar hücre infiltrasyonu, fibroblastik aktivite, kollajen birikimi ve yeni kan damarı oluşumu parametreleri açısından asellüler dermal matriks ile onarımın istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı görüldü (p>0,05). Grup 2 ve Grup 3 arasında bu parametrelerin hiçbirinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Yeni kan damarı oluşumu ve kollajen alan ölçüm yüzdesi açısından da gruplar arasında fark izlenmedi (p>0,05). Sonuç: Oluşmuş faringokutanöz fistülün onarımında asellüler dermal matriksin, istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlense de ek cerrahi travma yaratılmasının; gruplarda yara iyileşmesi sürecini etkileyebilecek enfeksiyon gelişimi riskini arttırmış olabileceği düşünüldü. Bunun yanı sıra ratlarda geliştirilen hayvan modelinin insandaki bulgularla uyumluluğu tartışmaya açıktır. Çalışmamız, faringokutanöz fistül iyileşmesi ile enfeksiyon arasındaki ilişkinin ortaya konulacağı, fistül onarımının histolojik olarak gösterileceği, asellüler dermal matriksin oluşmuş fistül onarımındaki etkinliğinin araştırılabileceği, cerrahi onarım için en uygun zamanın belirleneceği ileri çalışmalara yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Pharyngocutaneous fistula which causes severe morbidity is a major complication of traumatic process of pharyngeal mucosa such as total larengectomy. The aim of this study is to investigate the efficiency of the porcine acellular dermal matrix which contains type 1 and 3 collagen on the pharyngocutaneous fistula repair. Materials and Methods: The pharyngotomy procedure was performed at 36 Sprague Dowley rats which randomly diveded into 3 groups. On the fifth day no additional surgical procedure was perfomed and observed secondary healing process on the rats at Group 1.The fistula tract was removed and primary suturing was performed on the rats at Group 2. The fistula tract was removed and pharyngocutaneous fistula was repared with acellular dermal matrix on the rats at Group 3. Seven days after pharyngotomy on the twelfth day, all rats were sacrificed and evaluation made by histologically. Results: Eventhough according to the macroscopic healing score, acellular dermal matrix seemed to be beneficial for reparing of formed pharyngocutaneous fistula, there was no statistically signifcant difference between the groups (p>0,05). According to the parameters such as inflamatuary cell infiltration, fibroblastic activity, collagen deposition and neovascularisation, there was no istatistically signifcant difference between the other two groups and Group 3 (p>0,05). No difference was found among the groups in the measuremant of the collagen field percentage and neovascularisation (p>0,05). Conclusion: Although it was observed that acellular dermal matrix did not make a statistically significant difference on the repair of formed pharyngocutaneous fistula, it was thought that the creation of additional surgical trauma may have increased the risk of infection that could affect the wound healing process in the groups. In addition, the compatibility of the animal model developed in rats with the human is controversial. Our study may guide further studies which the relationship between healing process of pharyngocutaneous fistula and infection will be investigated, the formed pharyngocutaneous fistula repair will be demonstrated histologically, the effectiveness of acellular dermal matrix on the formed fistula repair will be investigated and the optimal time of surgical repair will be determined with clinical and experimental models.