Aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerde yaşam kalitesi düzeyi ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Quality of life level and evaluation of affecting factors in individuals over 65 years old applied to family medicine polyclinic
- Tez No: 736331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Emine Zeynep TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
AMAÇ: Yaşam kalitesi, mutlu olma ve hayattan hoşnut olmayı içeren, genel anlamda“iyi olma durumu”olarak kullanılan bir ifadedir. Çalışmamızda hastanemize başvuran 65 yaş üstü bireylerin yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirleyerek hekimlerin bu konudaki farkındalıklarının arttırılmasına ve düzeltilebilir etmenlere yönelik çözüm arayışları oluşturulmasına katkıda bulunmak istedik. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Ağustos-Kasım 2021 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 65 yaş üstü 142 bireye sosyodemografik verilerini, kronik hastalık, ilaç kullanım durumunu içeren ve literatür taraması sonucunda hazırlanan kişisel veri formu, WHOQOL-OLD Yaşam Kalitesi Ölçeği, Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB), UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-LS), KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (KGYA) ve Yaşam doyum ölçeği (YDÖ) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Quality of life is an expression used as a general sense of“well-being”, which includes being happy and content with life. By identifying the factors affecting the quality of life of individuals over the age of 65, we wanted to contribute to increasing the awareness of physicians on this issue and to provide solutions for correctable factors. MATERIAL AND METHOD: In this cross-sectional and descriptive study, the population of the study consisted of 142 individuals over the age of 65 who applied to the family medicine outpatient clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between August and November 2021. Participants who fulfilled the inclusion criteria were interviewed face to face and were asked to fill in a personal data form prepared as a result of literature review, including sociodemographic data such as chronic illnesses, drug use, WHOQOL-OLD Quality Of Life Scale, Beck depression Inventory for Primary Care (BDI-PC), UCLA Loneliness Scale (ULS), Katz Activities of Daily Living Scale (KATZ ADL) and Satisfaction With Life Scale (SWLS). IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.