Factors affecting international students' study destination
Uluslararası öğrencilerin eğitim hedefini etkileyen faktörler
- Tez No: 736332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Uluslararası öğrencileri destinasyon seçimini yaparken etkileyen faktörler, eğitim endüstrisindeki aktörlerin keşfetmeyi ve anlamayı çok önemli buldukları kritik göstergelerdir. Bu çalışma, bu kritik faktörleri anlamak için kapsamlı ve çok metodolojik bir yaklaşımdan geçti. Ülkeler uluslararası eğitimi başka bir yumuşak güç kaynağı olarak kullanmaya başladığından, hükümet kendilerini uluslararası öğrencileri çekecek şekilde konumlandırmak için en iyi stratejiyi arıyor. Bu durum, aktörlerin kendi örgütsel amaçlarını gerçekleştirmede kullanacakları bu faktörleri en iyi şekilde kullanma yaklaşımını optimize etme ihtiyacını doğurmuştur. Uluslararası öğrencilerin eğitim hedeflerini etkileyen faktörleri incelemek için bu çalışma, bu faktörleri anlamak için farklı amaç ve metodolojilere sahip üç farklı çalışmayı içermektedir. Kullanılan metodolojiler nitel analiz (görüşme yaklaşımı), nicel analiz (anket yaklaşımı) ve uzman analizidir (Fuzzy-DEMATEL yaklaşımını kullanarak). Nicel analiz için literatürde kullanılan faktörlerle görüşme yönteminde ortaya çıkan bir faktör keşfedildi. 788 uluslararası öğrenciye uygulanan ve uluslararası öğrencilerin destinasyonlarını etkileyen faktörlerle ilgili 8 bileşen faktörü sunan bir anket tasarlamak için 64 madde kullanıldı. Uluslararası öğrencilerin ve uzmanların görüşleri dikkate alındıktan sonra elde edilen sonuçlar, politika yapıcıların pazarlama stratejileri için odaklanması gereken bir dizi önemli faktör sundu. Ayrıca uzmanların görüşüne göre Üniversite sıralamasının en önemli faktör olduğunu, kampüsün ve içindeki tesislerin çekiciliğinin ise en az önemli faktör olduğunu göstermektedir. Her bir faktör çiftinin ilişkinin gücü de“çok güçlü”,“güçlü”ve“orta”olarak sınıflandırılmış ve strateji haritasını oluşturan ilişkiler de vurgulanmıştır. Harita, politika yapıcıların kendi rekabet potansiyellerini anladıktan sonra kurum hedeflerine ulaşmak için en iyi stratejiyi nasıl oluşturacaklarını bilmeleri için ideal bir araç olarak hizmet eder.
Özet (Çeviri)
Factors affecting international students in making their choice of destination are critical indicators that actors in the educational industries find so critical to explore and understand. This study underwent a comprehensive and multi-methodological approach to understanding these critical factors. As countries have started the utilization of international education as another source of soft power, the government is looking for the best strategy to position themselves in a way to attract international students. This has prompted the need in optimizing the best approach of using these factors by the actors to employ in fulfilling their organizational objectives. To examine the factors that affect international students' study destinations, this study comprises three different studies with different objectives and methodologies in order to understand these factors. The methodologies employed are qualitative analysis (interview approach), quantitative analysis (questionnaire approach), and experts' analysis (using the Fuzzy-DEMATEL approach). An emerging factor was discovered in the interview method with factors in literature used for the quantitative analysis. 64 items were used to design a questionnaire that was administered to 788 international students and presented 8 component factors regarding the factors influencing international students' destinations. The results after considering international students' and experts' opinions, presented sets of important factors that should be focused on by the policymaker for their marketing strategies. It also shows that University ranking is the most significant while the Attractiveness of the campus and facilities within it is the least significant factor in the experts' opinion. The strength of the relationship of each pair of factors was also classified as“very strong”,“strong”and“medium”relationships which constitute the strategy map was also highlighted. The map serves as the ideal tool for policymakers to know how to best strategize to achieve their institution objectives after understanding their own competitive potentials.