Belirsizlik yönetiminin işle bütünleşme, inisiyatif alma ve kariyer planlaması üzerindeki etkisi: Karma yöntem araştırması
The impact of uncertainty management on work engagement, initiative taking and career planning: Mixed method research
  1. Tez No: 736334
  2. Yazar: SAVAŞ VARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmanın amacı, belirsizlik yönetiminin işle bütünleşme, inisiyatif alma ve kariyer planlaması üzerindeki etkisini tahlil etmektir. Araştırmada, açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninin takip eden açıklamalar alt deseni kullanılmış ve süreç öncelikle nicel verilerin toplanması, ardından da nicel sonuçların geniş kapsamlı nitel veriyle desteklenmesini içermiştir. Araştırmanın nicel kısmı işlevsel paradigma, nitel kısmı ise yorumsamacı paradigma ile yürütülmüş, karma yöntem araştırması olduğu için hem realizm hem de idealizm felsefesini bir araya getiren pragmatizm şemsiyesi altında toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmı betimsel ve ilişkisel tarama modeli, nitel kısmı ise durum çalışmasının iç içe geçmiş tek durum çalışması desenine göre, genel olarak ise karma durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel kısım örneklemi Konya ili Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde görev yapan eğitim yöneticilerinden küme ve basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle; nitel kısım örneklemi nicel kısım örneklemi içerisinde yer alan eğitim yöneticilerinden gönüllük esasına dayalı olarak amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın nicel verileri belirsizlik yönetimi, işle bütünleşme, inisiyatif alma ve kariyer planlaması ölçekleri ile nitel verileri ise araştırmada kullanılmak üzere hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel kısım için betimsel ve çıkarımsal istatistikler, nitel kısım için ise tema, betimsel ve içerik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında belirsizlik yönetimi üzerinde işle bütünleşme, inisiyatif alma ve kariyer planlamasının etkisinin olduğu; nitel kısmında ise eğitim yöneticilerinin belirsizliği yönetebilmeleri, işle bütünleşebilmeleri, inisiyatif alabilmeleri ve kariyer planlaması yapabilmeleri için eğitim yöneticiliğinin meslek haline getirilmesi, yetkin, yeterli ve nitelikli eğitim yöneticilerinin liyakat esaslı ve adaletli olarak seçilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of uncertainty management on work engagement, initiative taking and career planning. In the research, the following explanations sub-pattern of the explanatory sequential mixed method design was used. The process involved collecting quantitative data first and then supporting the quantitative results with extensive qualitative data. The quantitative part of the research was carried out with the functional paradigm and the qualitative part with the hermeneutic paradigm. This mixed method research is gathered under the umbrella of pragmatism, which brings together the philosophy of both realism and idealism. The quantitative part of the research was designed according to the descriptive and relational survey model, and the qualitative part was designed according to the nested single case study pattern of the case study. The study is generally a mixed case study. The sample of the quantitative part of the research was selected from the education administrators working in Karatay, Meram and Selçuklu districts of Konya. In this selection, cluster and simple random sampling method were applied. The qualitative part sample (included in the quantitative part sample) was selected from volunteer education administrators by criterion sampling method. To collect the quantitative data of the research, the scales of“uncertainty management”,“work engagement”,“ initiative taking ”and“career planning”were used, respectively. Qualitative data were collected with a semi-structured interview form. Descriptive statistics and inferential statistics were used for the quantitative part. For the qualitative part; theme analysis, descriptive analysis, content analysis and analytical generalization were preferred. From the data obtained in the quantitative part of the research, it may be concluded that“work engagement”,“initiative taking”and“career planning”influence uncertainty management. According to the data obtained in the qualitative part, it has been seen that education management should be made a profession so that education administrators can manage uncertainties, engage with the work, take initiative, and make career planning. In order to achieve this, it will be beneficial to select competent, sufficient and qualified education administrators on the basis of merit and fairness.