Ewing sarkom tanısı ile izlenen çocuk hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of child patients followed with ewing sarcoma diagnosis
- Tez No: 736338
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DAĞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Ewing sarkomu (ES) kemiğin primer malign tümörlerindendir. Çoğu çocukluk çağı ve adolesan yaş grubunda görülür ve prognozu genellikle kötüdür. Tedavisinde cerrahi, kemoterapi/kök hücre nakli ve radyoterapi kullanılmaktadır. Çalışmamızda takip ve tedavisi kliniğimizde yapılan hastaların demografik ve hastalık verilerini, tedavi sonuçlarını ve prognostik faktörlerin sağ kalım ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Retrospektif nitelikteki çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniğine 1 Ocak 2000-1 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran ve ES tanısı alan 80 hasta dahil edildi; tedavi sonuçları ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesinde ise tanı, takip ve tedavisini sadece kliniğimizde devam ettiren 71 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikâyeti, laboratuvar değerleri, tümör yerleşim ve hacmi, tanı anındaki metastaz durumları, neoadjuvan tedavi protokolleri, uygulanan cerrahi, tümör dokusunun neoadjuvan tedaviye verdiği yanıt, adjuvan tedavi protokolleri, takipte gelişen nüks ve metastazlar, uygulanan tedavilerin akut ve geç yan etkileri ve bu verilerin sağ kalım ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ewing sarcoma (ES) is a primary malignant tumor of the bone. Most cases are seen children and adolescents and prognosis is usually poor. Surgery, chemotherapy/autologeous stem cell transplantation and radiotherapy are used in the treatment of the disease. In this study, we aimed to examine the demographic and clinical data, treatment results and prognostic factors on survival of the patients with Ewing's sarcoma who treated and followed up in our clinic. Patients and Methods: Our retrospective study included 80 patients who were diagnosed with ES and admitted to the Pediatric Oncology Department of Faculty of Medicine of Ondokuz Mayıs University, between 1 January 2000 and 1 December 2021. In the evaluation of treatment results and prognostic factors, 71 patients included who was diagnosed and follow-up in only our clinic. Patients' age, gender, complaint, laboratory values, tumor location and volume, metastasis at the time of diagnosis, neoadjuvant treatment protocols, type of surgeries, response of tumor tissue to neoadjuvant treatment, adjuvant treatment protocols, recurrence and metastases in follow up, acute and late side effects of the treatments and the relationship of these data with survival were examined. The p values of