Yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerine etkisi: G20 örneği
  1. Tez No: 736388
  2. Yazar: TUBA KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ekonominin lokomotifi konumunda olan enerji ülkelerin ekonomik büyüme hedeflerini gerçekleştirmede vazgeçilmez bir kaynaktır. Artan dünya nüfusu ve teknolojik ilerlemeler sonucu enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ülkeler artan enerji talebini daha çok fosil enerji kaynaklarından karşılamaktadır. Fosil içerikli kaynakların rezervleri dünyanın belirli bölgelerinde bulunmakta olup, bu kaynaklara sahip olmayan ülkelerin enerjide dışa bağımlı hale gelmesine yol açmıştır. Ayrıca fosil nitelikli yakıtlar tükenebilir nitelikte kaynaklar olup yakıldığında CO2 yayarak çevre kirliliğine neden olurlar. Bu kaynakların günün birinde tükenme ihtimalinin bulunması ve çevre kirliliğine neden olması gibi sebepler ülkeleri alternatif kaynak arayışına girmişlerdir. Bu nedenle ülkeler hem çevre CO2 salınımını azaltmak hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynak olma özelliğine sahip yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğal düzen içinde sürekli var olabilen çevre dostu temiz kaynaklar olup ülkeleri enerji bağımlılığından kurtara bilecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmada G20 ülkelerinde yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda analize dâhil edilen ülkeler 1997-2018 aralığında yenilenebilir enerji tüketimi, CO2 emisyonu, yaşam beklentisi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin varlığı Pedroni ve Kao Eş bütünleşme testleri ile sınanmış ve değişkenlerin uzun dönemde eşbütünleşik olduğu saptanmıştır. Eş bütünleme testlerinden sonra Panel Vec Grenger Nedensellik testi ile değişkenler arasındaki nedenselliğe bakılmıştır. Yapılan nedensellik testi sonucunda CO2 emisyonu, yaşam beklentisi ve ekonomik büyüme arasında tek yönlü nedensellik ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is the locomotive of the economy, is an indispensable resource for countries to achieve their economic growth targets. As a result of the increasing world population and technological advances, the demand for energy is increasing day by day. Countries meet their increasing energy demand mostly from fossil energy sources. The reserves of fossil resources are located in certain parts of the world, and this has led to countries that do not have these resources to become dependent on foreign sources. In addition, fossil fuels are exhaustible resources and when burned, they emit CO2 and cause environmental pollution. The reasons such as the possibility of depletion of these resources one day and causing environmental pollution have led their countries to seek alternative resources. For this reason, countries have turned to renewable energy sources, which are domestic resources, in order to reduce environmental CO2 emissions and reduce foreign dependence on energy. Renewable energy resources are environmentally friendly clean resources that can exist continuously in the natural order and have the potential to save countries from energy dependence. In this study, the effect of renewable energy consumption on economic growth in G20 countries was investigated. In this context, the relationship between renewable energy consumption, CO2 emissions, life expectancy and economic growth between 1997-2018 in the countries included in the analysis was analyzed. The existence of a long-term relationship between the variables was tested with Pedroni and Kao Co-integration tests and it was found that the variables were cointegrated in the long-term. After the cointegration tests, the causality between the variables was examined with the Panel Vec Grenger Causality test. As a result of the causality test, it was concluded that there is a one-way causality relationship between CO2 emissions, life expectancy and economic growth.