Sağlık çalışanlarında koronavirüs pandemisinin merhamet, merhamet yorgunluğu, hayatın anlam ve amacı ölçekleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the coronavirus pandemic in healthcare professionals with compassion, compassion fatigue, meaning and purpose of life scales
- Tez No: 736401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmamızın temel amacı Covid-19 pandemisinin sağlık çalışanları üzerindeki etkisini Merhamet, Merhamet Yorgunluğu, Hayatın Anlam ve Amacı ölçekleri ile değerlendirmek ve ilişkili faktörleri tespit etmektir. Araştırmanın türü kesitsel prospektif anket çalışmasıdır. Çalışmaya Şubat 2021- Temmuz 2021 tarihleri arasında, ülke genelindeki sağlık çalışanlarından gönüllü olanlar alınmış olup araştırmaya 1206 sağlık çalışanı dâhil edilmiştir. Araştırma verileri Microsoft Excel (.xls) formatından, SPSS v21.0'e aktarılmıştır. Verilerin dağılımı ortalama, standart sapmalar ve yüzde olarak gösterilmiştir. Pandemi öncesi ve pandemi süresince olan veriler eşleştirilmiş T test ile karşılaştırılmıştır. Gruplar arası karşılaştırımalarda bağımsız örneklem t testi ile karşılaştırılmıştır. Modelleme için kategorik değişkenler ikili değişken haline getirilmiş, çoklu lineer regresyon analizi kullanılmış ve aşamalı metod seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the impact of the Covid-19 pandemic on healthcare workers with Compassion, Compassion Fatigue, Meaning and Purpose of Life scales and to identify the related factors.The type of the study is a cross-sectional prospective survey study. Between February 2021 and July 2021, volunteers from healthcare professionals across the country were included in the study, and 1206 healthcare professionals were included in the study. Research data were transferred from Microsoft Excel (.xls) format to SPSS v21.0. The distribution of data is shown as mean, standard deviations and percentage. Data before and during the pandemic were compared with the paired T-test. In comparisons between groups, independent samples were compared with the t-test. For modeling, categorical variables were converted into binary variables, multiple linear regression analysis was used and stepwise method was chosen.