Sağlık çalışanlarında COVİD-19 pandemisinin, internet kullanımına etkisi ile kaygı düzeyinin ilişkisi
The effect of COVID-19 pandemic on internet usage and its relation to the level of anxiety in healthcare professionals
- Tez No: 968821
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA COVID-19 PANDEMİSİNİN, İNTERNET KULLANIMINA ETKİSİ İLE KAYGI DÜZEYİNİN İLİŞKİSİ Amaç; bu çalışmada COVID-19 pandemisinin, sağlık çalışanlarında internet kullanımına etkisini ölçmek ve bunun koronavirüs kaynaklı kaygı ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem; araştırma Düzce ilinde görev yapmakta olan sağlık çalışanları (doktor, hemşire, ebe) arasından rastgele seçilen 150 sağlık çalışanı üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara 1 defa Covid-19 Fobi Ölçeği ve COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası dönemde internet bağımlılığını ölçmek için aynı anda 2 defa İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ) uygulanmıştır. Katılımcılardan pandemi öncesi ve sonrası internet kullanımlarını göz önüne alarak iki anketi ayrı ayrı doldurmaları istenmiştir. Çalışmamızda verilerimiz SPSS ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerde numerik veriler ortalama ve standart sapma, kategorik veriler ise sayı ve yüzde olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF COVID-19 PANDEMIC ON INTERNET USAGE AND ITS RELATION TO THE LEVEL OF ANXIETY IN HEALTHCARE PROFESSIONALS The aim of this study is to measure the effect of COVID-19 on the internet usage among the healthcare professionals and its relation to coronavirus-induced anxiety. Method: The study was conducted among 150 randomly selected healthcare professionals (physician, nurses, midwives) working at Düzce province. The participants were given once Covid-10 Phobia Scale and Internet Addiction Scale (IAS) twice to determine the internet addiction level pre COVID-19 period and post COVID-19 period simultaneously. The participants were asked to fill two questionnaires separately by taking their pre-and post-pandemic internet usage into consideration. In the study, the data was analyzed via SPSS. In descriptive statistics, mean and standard deviation are provided for numeric variables, and counts and percentages are provided for categorical variables. The threshold for statistical significance is set to 0.05. Findings: The main outcome of the study is that the healthcare professionals who participated in the study have increased internet usage as their level of anxiety regarding Covid-19 disease increase. A moderate positive correlation is observed between the second IAS scores and the scores from Covid-10 Phobia Scale and its subscales. There has not been found a significant difference between the first and second IAS scores. However, the post-pandemic Internet Addiction Scale scores were found to be higher than the ones in the studies conducted on healthcare professionals prior to the pandemic. The Covid-19 Phobia Scale and the subscale scores for the female healthcare professionals are significantly higher compared to male healthcare professionals. In conclusion, a strong relationship between anxiety and internet addiction during the Covid-19 pandemic is found for healthcare professionals. Information on anxiety-coping methods and cognitive processes can be offered for frontline healthcare workers to help them during the pandemic, and the preventive health services against internet addiction can be determined.