Çok katmanlı yakıt borularının sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi ve modellerin deneysel olarak doğrulanması
Modelling of multilayer fuel tubes with finite element method and phisically verification of those models
- Tez No: 736435
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Binek araçlarda yer alan yakıt taşıma sistemlerinde yakıtın iletimi yakıt boruları vasıtasıyla yapılmaktadır. Tek katmanlı veya çok katmanlı olarak kullanılabilen bu boruların malzemesi kauçuk veya plastik olabilmektedir. Çalışma kapsamında, üç katmanlı ve her bir katmanı PA12 malzemesinden imal edilmiş yakıt borusunun üç boyutlu olarak modellenmesi ve oluşturulan modelin sıcaklık etkisi altında sonlu elemanlar metodu kullanılarak analiz edilmesi yapılmıştır. Modelleme ve sonlu elemanlar metodu için Solidworks programı tercih edilmiştir. Analiz sonrası elde edilen model ile fiziki olarak üretilmiş ve tersine mühendislik ile üç boyutlu datası elde edilmiş olan model kıyaslanmıştır. İki data arasındaki konum farklılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the fuel transport systems in passenger cars, the fuel is transmitted through fuel pipes. The material of these pipes, which can be used as single-layer or multi-layered, can be rubber or plastic. Within the scope of the study, three-dimensional modeling of a three-layer fuel pipe, each layer of which is made of PA12 material, and analysis of the created model using the finite element method under the effect of temperature. Solidworks program was preferred for modeling and finite element method. The model obtained after the analysis was compared with the model, which was physically produced and whose three-dimensional data were obtained by reverse engineering. The position differences between the two data were evaluated.