Zaman serilerinde volatilitenin incelenmesi
Volatility analysis of time series
- Tez No: 73645
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Döviz piyasaları dünyanın en geniş hacimli piyasalarıdır. Döviz piyasalarında spekülasyon ile risk alarak getiri sağlamak, riski yok etmek amacıyla arbitraj yapmak ve riskten korunmak için gereken enstrümanları sağlamak mümkündür. Döviz kurları ve kurtarın belirlenmesi ülke ekonomilerinin: iç ve dış dengeleri açısından çok önemlidir. Teorik modeller ile yapılan çalışmalarda yetmişli yılların sonlarına kadar modellerin geçerliliği doğrultusunda sonuçlar alınmış olsa da, bu tarihlerden sonra yapılan araştırmalar bunun aksini göstermiştir. Zaman serileri analizi döviz kurunun modellenmesinde kullanılan bir başka yöntemdir. Araştırmalar basit rassal adım modelinin bile döviz kuru serileri üzerinde teorik modellerden daha iyi sonuçlar verdiğini kanıtlamıştır. Bu çalışmada yapılan uygulama ile zaman serisi modelleri tanıtılmış ve ARCH süreçlerinin Türk Lirası-Amerikan doları döviz kurunun modellenmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre ARCH süreçleri ilgili döviz kurunun modellenmesinde başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to gain profit by taking risk with speculation, to avoid risk with hedging instruments and to obtain riskless deals with arbitrage in foreign exchange markets. Exchange rates are particulary important for internal and external economic balances of countries. The early researches about theoretical exchange rate models had resulted in favor of the models while after late seventies, the results has changed significantly. Time series analysis is another method for modeling exchange rates. It is shown that even very simple random walk model gives much better results than any theoretical model in modelling exchange rates. In this work, a brief review of time series analysis and an application of ARCH processes to Turkish Lira-American Dollar exchange rate is given. As the result, ARCH processes has been found succesfull to model the mentioned exchange rate series.