Özel dershanelerin genel görünümü ve öğrenci görüşleri (Ankara ili örneği)
A General perspective of preparatory schools and students views (Ankara case)
- Tez No: 73647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu araştırmanın iki amacı vardır. Birincisi özel dershanelerin coğrafi bölgelere ve illere göre dağılımını tanımlamak, ikinci amacı ise öğrencilerin özel dershanelere ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada aşağıdaki sorulara yanıtlar aranmıştır. 1. Türkiye'de özel dershanelerin niceliksel görünümü nedir? 2. Ankara'da“üniversiteye hazırlık programı”uygulayan özel dershanelere kayıtlı öğrencilerin, özel dershanelere ilişkin görüşleri, öğrencilerin sosyo-ekonomik özelliklerine göre değişme göstermekte midir? Araştırma, Eğitim Yönetimi alanında özel dershanelere ilişkin olarak ortaya konulmamış soruları yanıtlaması bakımından özgün bir çalışmadır. Araştırma evreni iki boyutlu olarak tanımlanmıştır. Birinci soruya cevap teşkil edecek verilerin toplanması için evren, Türkiye genelindeki özel dershanelerin tümüdür. Bu evrende örnekleme gidilmemiştir. Evrenin ikinci boyutu, araştırmada cevap aranan ikinci soruya ilişkin olup 1997-1998 eğitim öğretim yılında Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan 160 özel dershaneye devam eden 30633 öğrencidir. Evrenin büyüklüğü gözönüne alınarak ömeklem tabakalı örneklem tekniği ve random yöntemle belirlenmiştir. ÜHPU özel dershaneye devam eden 1000 öğrenciye araştırmacı tarafından hazırlanan anket uygulanmıştır. Araştırma sonunda ulaşılan bulgular özetle şöyledir: 1. özel dershaneler kurdukları derneklerle sistem ve karar sürecinde etkin rol oynamaktadırlar. 2. Türkiye'de her ilde en az bir tane özel dershane bulunmaktadır. Öğrenci yoğunluğu ve dershane sayısı bakımından bölgeler ve illerarasında farklılıklar vardır. Marmara Bölgesi ve İstanbul İli özel dershanelerin en yoğun olduğu bölgelerdir. 3. özel dershane yönetimlerinin hem öğretmen hem de öğrenciler üzerinde otorite kuramadıkları belirlenmiştir. 4. Genel olarak her sosyo-ekonomik durumdaki öğrenciler özel dershanelere; (a) üniversite sınavını kazanmak, (b) üniversite sınavına ilişkin test tekniği becerisini geliştirmek, (c) okullarındaki öğretimin yetersizliğini azaltmak için devam etmektedirler. 5. özel dershanelerdeki; yönetici tutumlarının, ücret uygulamalarının, ders programlarının, deneme sınavlarının, kütüphane ve rehberlik hizmetlerinin genel olarak her sosyo-ekonomik durumdaki öğrenci beklentilerini karşılamadığı ve tüm bu konularda müşteri memnuniyetinin yetersiz, yakınmalarının yoğun olduğu belirlenmiştir. 6. öğrenciler dershane öğretmenlerini okul öğretmenlerinden daha bilgili bulmakta, öğretmenlerin kendilerine karşı tutumlarını senli benli olarak düşünmektedirler. 7. Özel ders almayan öğrenciler ders alanlara göre dershane ücretlerini yüksek bulmaktadırlar. 8. Ailenin gelir düzeyi yükseldikçe özel dershaneye gitme kararında ailenin etkisi ve karara katılımı, gelir düzeyi düştükçe arkadaşın etkisi ve karara etkisi artmıştır. Özel dershaneler eğitim sisteminin önemli bir parçasıdır. Eğitim bilimciler sistemde bu parçasını da kabul alanlarına almak konumundadırlar. Bu anlamda özel dershaneleri değişik boyutlardan açımlayan araştırmalar yapılmalıdır, özel dershaneler varlıklarını korumak ve sistemde karar sürecine etkin bir rol alabilmek amacıyla kurdukları dernekler ile bu tür araştırmaları desteklemelidirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was twofold. The first was to describe distribution of preparatory schools by geographical region and by province. The second purpose was to describe students' views about preparatory schools. This study sought to answer following questions : 1. What is the distribution of preparatory schools by region and by province in Turkey ? 2. Do students' views about preparatory schools differ by students' socio-economic characteristics ? This is an original study as it adressed questions which have not been adressed previously. This study was performed based on data from two populations. To answer first research question there was no sampling since data were collected for all preparatory schools across Turkey. In order to answer second question, data were collected from 1000 students randomly selected from among 30633 students enrolled in 160 preparatory schools in Ankara during 1997-1998 school year. Major findings of the study are: 1. Preparatory schools play an active role in educational system and decision making process by means of establishing preparatory school associations. 2. There is at least one preparatory school in each province. Number of students and preparatory school concentrate in Istanbul province and Marmara Region.3. Preparatory school administrators show a lack of authority on students and teachers. 4. Students across all socio-economic status enrolled in preparatory school; a) to pass university entrance exams, b) to improve problem solving skills in university entrance test, and c) to compensate for lack of adequate training in high schools. 5. Students reported low levels of customer satisfaction and complained about administrative attitudes, course fees, instructional programs, test exercises, library and guidance services in preparatory schools. 6. Students reported that preparatory school teachers are more knowledgable than high school teachers and preparatory school teachers tend to use a more laisez-faire approach to students. 7. Students who did not receive tutoring considered preparatory school fees expensive compared to those who received tutoring. 8. Family contribution to students' decision to go to preparatory school increased as family income increased and friends' contribution increased as family income decreased. Preparatory school are an important component of Turkish Educational System. Scholars in education have to include preparatory schools in their scholarly studies. Preparatory schools association have to support research an preparatory schools to continue their existence and to play an active role in decision making process.