14-16 yaş grubu boksörlere uygulanan 8 haftalık tabata antrenmanının performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 WEEKS of tabata training applied to 14-16 age group boxers on performance
- Tez No: 736472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı, 14-16 yaş grubu boksörlere uygulanan 8 haftalık tabata antrenmanının performansa etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu 14 katılımcı oluşturmaktadır Sporcuların boy ve kiloları alındıktan sonra sırası ile MaxVO2 değerlerini ölçmek için bisiklet ergometresi, Çeviklik testleri için İllinois, T-Testi ve Hegzagon testi uygulanmıştır. Sürat testi için 20 metre koşu ve patlayıcı kuvvet testi için dikey sıçrama ve durarak uzun atlama testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Mann-Whitney U, Wilcoxon İşaretli-Sıralar Testi ve Quade's ANCOVA Testi kullanılarak sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların MaxVO2, dikey sıçrama ve nabız değişkenlerine ait deney ve kontrol gruplarının ön-test ve son-test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, katılımcıların durarak uzun atlama, T-Testi, İllinois Testi ve 20 metre sürat testine ait analiz sonuçlarına göre deney grubunun ön-test ve son-test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilirken, kontrol grubunun ön-test ve son-test değerleri arasında istatistiksel olarak yalnızca vücut kitle indeksi ve hegzagon test değerlerinde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; boksörlere uygulanan tabata antrenmanının kilo kontrolü, patlayıcı kuvvet, sürat ve çeviklik düzeylerini geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of 8-week tabata training applied to 14-16 age group boxers on performance. The research group consists of 14 participants. After the athletes' height and weight were taken, bicycle ergometer was applied to measure MaxVO2 values, Illinois, T-Test and Hexagon tests were applied for agility tests, respectively. For the speed test, 20 meters running and for the explosive strength test, vertical jump and standing long jump test were applied. The data obtained within the scope of the research were tested using Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed-Ranks Test and Quade's ANCOVA Test. According to the results of the research, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test values of the experimental and control groups of the participants' MaxVO2, vertical jump and heart rate variables. On the other hand, according to the analysis results of the participants' standing long jump, T-Test, Illinois Test and 20-meter sprint test, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test values of the experimental group, while the pre-test and post-test values of the control group were found to be statistically significant. It was determined that there was a statistically significant difference only in body mass index and hexagon test values between the values. As a result; It has been determined that tabata training applied to boxers improves weight control, explosive strength, speed and agility levels.