Öğretmen adaylarına gösterip-yaptırma becerisi kazandırmada mikro öğretimin etkinliği
The Effectiveness of microteaching in the acquisition of demonstration skill of teacher trainees
  1. Tez No: 73651
  2. Yazar: MÜFİDE URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmada, mikro öğretimin öğretmen adaylarının gösterip- yaptırma yöntemine ilişkin öğretim becerileri üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Araştırma, öğretmenlik uygulaması dersi etkinlikleri, kalıbı kumaşa uygulama konusu, derse giriş, dersi geliştirme, dersi bitirme, derste soru sorma becerileri ve geleneksel mikro öğretim işlemiyle sınırlandırılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının denkleştirilmesinde, deneklerin okul başarıları ve tutum puanlarından yararlanılmıştır. Mikro öğretim ve geleneksel öğretim gruplarındaki öğretmen adaylarının öğretmenlik tutumları, gösterip-yaptırma becerisine ilişkin başarıları ve öğrencilerinin başarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Doğal sınıf ortamlarında saptanan yetersiz öğretim becerileri için deney grubunda mikro öğretimle, kontrol grubunda ise geleneksel öğretimle dönüt-düzeltme sağlanmıştır. Denel işlem sırasında, video-kamera görüntülerine, açıklamalara.göstermelere, örneklendirmelere.okuma ödevlerine ve sınıf tartışmalarına yer verilmiştir. Grupların denel işlem sonrasında tekrarlanan gösterip-yaptırma etkinliklerine ilişkin başarıları gözlem formları ile, ders öğrencilerinin bilişsel ve psiko-motor başarıları testler ile, öğretmenlik tutumları ise tutum ölçeğiyle ölçülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde Hotellings testi, tek yanlı t-testi ve kovaryans analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın denencelerine göre aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: Deney ve kontrol gruplarının derse giriş, dersi geliştirme, dersi bitirme, derste sorma becerisi başarıları arasında anlamlı bir fark bulunmamış, öğretmenlik tutumları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarındaki öğretmen adaylarının öğrencilerinin,psiko-motor hedeflere ilişkin başarıları arasında anlamlı bir fark bulunmamış, bilişsel hedeflere ilişkin başarıları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak mikro öğretimin, öğretmen adaylarının gösterip- yaptırma yöntemine ilişkin öğretim becerilerinde, geleneksel öğretime göre anlamlı fark göstermelerini sağlayacak kadar etkili olmadığı, ancak öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca mikro öğretimin, gösterip-yaptırma yöntemiyle bilişsel davranış kazandırma başarısı üzerinde geleneksel öğretime göre daha az etkili olduğu, psiko-motor davranış kazandırmada ise anlamlı bir fark yaratmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, öğretmen eğitimi programlarında öğretmen adaylarına gösterip-yaptırma becerisi kazandırma etkinliklerinde, mikro öğretimin etkililik düzeyinin göz önünde bulundurulması ve yöntemin etkili kullanımına katkı sağlayacak koşulların oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The effect of microteaching on the teaching skill of teacher trainees related to the demonstration method was delt with this study. The study was limited with the skills of the lesson of teaching practice activities, subject of fitting the model to cloth, starting the lesson, improvement the lesson, finishing the lesson, asking the questions in the class and with the traditional microteaching operation. The school achievements and attitude scores of subject were used while equalizing the experimental and control groups. The teaching attitude of the teacher trainees in the microteaching and traditional teaching groups, their achievement related to the demonstration skill and the achievement of the students were studied, if there is a significant difference among these or not. The feedback correction was provided by microteaching in experimental group for insufficient teaching skills under natural class condition and by traditional teaching in control group. The video-camera pictures, explanations, demonstrations, exemplifies, reading home-works and class discussions were taken place during the experimental treatment. The achievements related to the demonstration activities repeated after experimental treatment was measured by observation forms, the cognitive and psychomotor achievement of students in the class by tests, the teaching attitudes by the attitude scale. The Hotellings test, one side t-test and covariance analysis were used in analysing the obtained data. The following findings were provided according to the hypothesis of researcher: There was not found a significant difference among the starting the lesson, improvement of the lesson, finishing the lesson and asking theIV question skills in the lesson achievemets of the experimental and control groups, the difference among the teaching attitude was found significant. A difference was not found significant among the achievements of the students of the teacher trainees related to the psychomotor goals in the control group and experimental group. However, a difference was found significant in the achievement of cognitive goals. As a result it was seen that the microteaching is not so effective as to provide an expressive difference in teaching skills of the teacher trainees related to demonstration compared to traditional teaching. However it does positively effect their attitudes for teaching career. It was also been determined that the effect of the microteaching on the achievement of cognitive behaviour acquired by demonstration is less than the traditional teaching and does not provide an expressive difference in the acquisition of psychomotor behaviour. According to the results of the research, it was suggested that the effectiveness level of microteaching in, skill acquisition of demonstration activities of teacher trainees should be taken into the consideration and the conditions to help the effective use of the method should also be constituted.