Hastane çalışanlarının covid-19 öyküleri ile sosyodemografik özellikleri, aile öyküleri ve kişisel hijyen önlemleri arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 801328
  2. Yazar: RABİA SENA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bugün itibarı ile, COVİD-19 bulaşı açısından yüksek risk grubunda olan sağlık çalışanlarının COVID-19 olma oranları ile ilgili çok az sayıda bildiri yayınlanmış olup, bu oranın belirtilen sayıdan daha fazla olduğu düşünülmektedir. Sağlık çalışanlarının hastalık hakkında yetersiz bilgi sahibi olmaları ve korunma için gerekli kişisel koruyucu kullanmamaları enfeksiyonun hızla yayılmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda COVİD-19 öyküleri ile sosyodemografik özellikleri, aile öyküsü ve kişisel hijyen önlemleri ve koruyucu ekipman kullanım sıklıkları arasındaki ilişkiyi araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: 01.03.2020-01.06.2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde pandemi döneminde servislerde, polikliniklerinde ve acil serviste görev almış dahil etme kriterlerini karşılayan COVİD-19 geçirmiş 80 kişi ile aynı koşullarda çalışmış COVİD-19 geçirmemiş olan 81 kişi yaş, cinsiyet, boy, kilo, medeni durumu, aynı ev içi yaşadığı 12 yaş altı veya 65 yaş üstü kişi varlığı meslek, sigara kullanımı, alkol kullanımı, ek kronik hastalık varlığı, ailede kronik hastalık varlığı ve COVİD-19 geçirme öyküleri, bağışıklama oranları, kişisel koruyucu ekipman kullanım sıklığı, hijyen önlemleri ve COVİD-19/PCR verme sayıları ve test sonuçları açısından sorgulanmıştır. Tüm veriler iki grup arasında karşılaştırılmış, SPSS 28.0 programı kullanılarak istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: As of today, health, which has a high risk in terms of COVID-19 transmission, very few reports have been published regarding the rate of employees being COVID-19. Sevens where this ratio is greater than the stated number. Healthcare workers to have insufficient information about the disease and to protect the personal the fact that not using preservatives can cause rapid proliferation seven. In our study, COVID-19 stories and sociodemographic characteristics, family history and personal hygiene measures and frequency of use of protective equipment don't want to investigate. Materials and Methods: Between 01.03.2020-01.06.2022 Istanbul Education and Training Research Hospital in wards, outpatient clinics and emergency departments during the pandemic period. to examine the inclusion criteria, who worked in the service, with 80 people who had COVID-19 activated the same tissues 81 people who did not have COVID-19 age, gender, height, weight, marital status, presence of people under the age of 12 or over the age of 65 living in the same household, occupation, smoking, alcohol use, additional chronic disease information, chronic disease in the family presence and COVID-19 transmission histories, immunization criteria, personal protective equipment usage cost, hygiene measures, and COVID19/PCR delivery equipment and testing questioned in terms of results. All components were compared between the two groups, analyzes were made using the SPSS 28.0 program.