Trinitrobenzensulfonik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde progesteronun etkileri
The effect of progesteron in rats with tnbs colitis
  1. Tez No: 736591
  2. Yazar: MERİH ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET RÜŞTÜ KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İBH, ülseratif kolit ve crohn hastalığını içeren etiyolojisi bilinmeyen bir hastalıktır. Patogenezinde lenfosit, makrofaj ve nötrofil gibi hücreler tarafından salgılanan sitokinlerin kolonik mukozada NO, eikanasoidler ve SOR'ni arttırması sonucu oluşan doku hasarı sorumlu tutulmaktadır. Sex steroidi olarak bilinen progesteron bir kolesterol türevidir. Son yıllarda özellikle inflamatuar yanıtı baskıladığı, lipid peroksidasyonu ve SOR'lere bağlı hücre membranı hasarını azalttığı klinik ve deneysel birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amaç birçok dokuda inflamatuar yanıtı ve oksidatif hasarı azalttığı bilinen progesteronun, deneysel olarak oluşturulan kolit modelindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla ağırlıkları 250-300 gr arası olan 24 adet erkek sıçan çalışmaya dahil edildi. Sıçanlar 3 gruba ayrıldı: grup1 sham grubu, grup2 TNBS ile kolit oluşturulan grup ve grup 3 TNBS ile kolit oluşturulup, progesteron ile tedavi edilen gruptur Sonuçta progesteron tedavisinin kolon dokusunda ve kanda MDA, NO, IL6 ve TNF-α alfa düzeylerini azalttığı ve mikroskopik olarak grup 2 ve grup 3 arasında anlamlı olarak düzelme sağladığı görülmektedir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar kolon mukozasında progesteron tedavisinin oksidatif hasarı azalttığı yönündedir. Bu sonuçlar, oksidatif hasarın kısa dönemde baskılanmasının kolon mukozası üzerine mikroskopik düzeye yansırken, inceleme sonucu makroskopik kolit düzeyi üzerine anlamlı etkisi olmadığını göstermektedir. Progesteronun uzun dönem tedavi sonuçları ile ilgili olarak ise, gerek deneysel gerekse klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease includes ulcerative colitis and crohn disease and has an unknown etiology. In the pathogenesis of inflammatory bowel disease, cytokines releasing from lymphocytes, macrophages and neutrophiles increased NO, eicanasoids and superoxide radicals level at colonic mucosa and these are resulted in tissue damage. Progesterone is one of the sex steroids and cholesterol derivatives. In the last years, there have been several studies showing the reducing effect of progesteron in inflammatory process, lipid peroxidation and cell damage due to superoxide radicals. The aim of this study was to examine the effect of progesteron in rats with experimental colitis. For this aim, 24 male rats weighting between 250-300 gram included in this experimental study. Rats were divided into three groups: first, control group, second, TNBS colitis group and third, progesteron treated TNBS colitis group. As a result, we detected that, treatment with progesteron decreased the tissue and blood level of MDA, NO, IL6 and TNF-α. Progesteron treatment reduced the oxidative damage at colonic mucosa. These results showed that, this reducing effect only detected at microscopic level, macroscopically no differences was examined. To see the long term effects of progesteron treatment, we need the results of both experimental and clinical studies.