Alternatörler için mikro bilgisayar esaslı bir gerilim ve frekans regülatörü tasarımı
Design of a microprocessor-based voltage and frequency regulator for synchronous generator
  1. Tez No: 7366
  2. Yazar: MUAMMER GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ALTERNATÖRLER İÇİN MİKROBİLGİSAYAR ESASLI BİR GERİLİM VE FREKANS REGÜLATÖRÜ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Muammer GÖKBULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1989 OZ Alternatörlerin gerilim ve frekansının kontrolü için çeşitli regülatörler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda, mikrobilgisayar esaslı kontrollar fiat, güvenirlilik, güç tüketimleri ve yazılımlarının kolaylıkla değiştirilebilirliği yönünden birçok avantajlara sahip olmaktadır. Bu çalışmada, DA motoru ile tahrik edilen bir alternatörün gerilim ve frekansı EGCB 6800 Mikrobilgisayarı ile kontrol edilmiştir. Regülatör devresi tasarlanarak bu regülatörün performansı test edilmiş ve çalışmanın sonuçları verilmiştir. II
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A MICROPROCESSOR-BASED VOLTAGE AND FREQUENCY REGULATOR FOR SYNCHRONOUS GENERATOR (M.Sc. Thesis) Muammer GÖKBULUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1989 ABSTRACT Different regulators have been widely used to control sycnhronous generator voltage and frequency. In recent years microprocessor-based controllers offer overall advantages in performance j price, flexibility i reliability and power requirements. In this study, voltage and frequency of the synchronous generator which was driven by a DC motor have been controlled by means of the ECCB 6800 Microcomputer set. The regulator circuit was designed and performance of this regulator is tested and the results of the study are presented III