İhracat pazarlamasına özgü aracılar: Dış ticaret sermaye şirketleri
Middlemen peculiar to export merketing: Foreign trade corporate companies
  1. Tez No: 73661
  2. Yazar: BAHADIR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı; Japonya, Güney Kore ve pek çok ülkeden sonra ülkemizde de uygulanan“İhracat Ticaret Şirketi”modelini; faaliyetleri, performansları açısından incelemek ve sorunlarına çözümler bulmaktır. Bu amaçla, özellikle dünya ticaretini düzenleyen kuruluş olması itibari ile Dünya Ticaret Örgütü ve tarih içinde gelişimine yer verilmiş, dünya ticaretinde oluşan yeni ortam açıklanmıştır. Daha sonra ise, yeni ticari ortam sonrası işletmeler için önemlerinin daha da artmasıyla, uluslarasılaşma yolları incelenmiş, aralarındaki farklar belirtilmeye çalışılmış ve en genel tercihin ihracat olduğu sonucuna varılmıştır. Buradan hareketle, ihracatta dağıtım kanalının ve kanal tasarımının önemi vurgulanmış; son yıllarda ihracata özgü iki aracının gitgide güncelleştiği ve başarılı oldukları belirtilmiştir. Bu iki aracıdan, İhracat Ticaret Şirketlerinin çeşitli yönlerden, İhracat Yönetim Şirketleri'nden farklı olduğu belirtilmiş ve faaliyet alanlarının, ürün çeşitlerinin ve hacimlerinin daha geniş olması sebebi ile daha önemli oldukları sonucuna varılmıştır. İhracat Ticaret Şirketi modelinin çeşitli ülkelerdeki uygulamaları incelenmiş, Türkiye'de“Dış Ticaret Sermaye Şirketi (DTSŞ)”olarak adlandırılmış bu şirketlerin, ortaya çıkış nedenleri ve faaliyetleri açıklanmıştır. Ama ülkemizde, modelin uygulanmasında çeşitli sorunlar yaşanmakta, dolayısı ile DTSŞ'lerin sorunları bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle DTSŞ'lerin hem kendileri, hem de ülke açısından başarılı olmaları için, sorunları tartışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of the study is; to examine the practices of the“Export Trading Company”model; which is first used in Japan, then South Korea, and then in many countries; from the view of their activities and performances and to find solutions to their problems. With this aim, specially of being the institution that regulates world trade, World Trade Organization and its development in history has been given place and the environment that appeared in the world trade is explained. After that, by being more important after the new developments in world trade, internationalization ways are examined, differences between them are tried to mention and it is found that exporting is the most general way. From this point of view; importance of distribution channels and channel design is emphasized and it is mentioned that, in last years two new middlemen which are special to exporting are commonly used and they are succesful. From this two middlemen, because of their activities', products' varieties and the largeness of their volume; the result that; Export Trading Companies are different and more important than Export Management Companies; is reached. The practices of Export Trading Company model in different countries are examined, the reasons of their coming out and their activities inTCirkiye; which are named as“Foreign Trade Corporate Company (FTCC)”; are explained. But, in our country, there have been some problems occurring in applying this model; so by this, FTCCs have some problems. By movement from this point; to be succesful both for themselves and for our country, their problems are discussed and solutions are presented.