Büyük Macellan bulutu'ndaki N63A süpernova kalıntısının X-ışın tayfsal analizi
X-ray spectral analysis of supernova remnant N63A in the large Magellanic cloud
- Tez No: 736623
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezde, Büyük Macellan Bulutu'ndaki parlak süpernova kalıntılarından biri olan ve çekirdek çökmesiyle oluşmuş N63A'nın 2000 yılındaki Chandra arşiv verisi incelenmiş ve uzaysalçözünürlüklü detaylı X-ışın tayfsal analizleri gerçekleştirilmiştir. Tayfsal analizlerde kalıntı üzerinde üç farklı radyal doğrultuda 75 bölgeye ek olarak X-ışınlarında farklı özellikler gösteren 10 farklı bölge de incelenmiştir. Analizler sonucunda seçilen bölgeler için elektron sıcaklığı, iyonlaşma zaman ölçeği, emisyon ölçeği, element bolluk parametreleri hesaplanmış, kalıntının fiziksel özellikleri ve element bollukları konumsal olarak elde edilmiştir. Öncü şokun süpürdüğü yıldızlararası ortamın fiziksel yapısı da incelenmiştir. N63A'nın dinamik özellikleri belirlenmiş, Sedov yaşı yaklaşık 5,500 yıl ve patlama enerjisi E0 = 7.251051 erg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master thesis, the Chandra archive data of N63A, which is one of the bright supernova remnants in the Large Magellanic Cloud and formed by core collapse, was analyzed and detailed X-ray spectral analyses with spatial resolution were performed. In spectral analyses, in addition to 75 regions in three different radial directions on the remnant, 10 different regions with different properties in X-rays were also examined. As a result of the analyses, electron temperature, ionization time scale, emission scale, element abundance parameters were calculated for the selected regions, and the physical properties and element abundances of the remnant were obtained spatially. The physical structure of the interstellar medium swept-up away by the forward shock was studied as well. The dynamic properties of N63A were determined, the Sedov age has been calculated as approximately 5,500 years and the explosion energy as E0 = 7.251051 erg.