Ratlarda deneysel yara modelinde lokal süt yağ globülleri uygulamasının yara iyileşmesi ve patogenezi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of milk fat globules on wound healing and pathogenesis in experimentally created wound models in rats
- Tez No: 736633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Süt yağ globülleri uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin biyokimyasal, histopatolojik, immünohistokimyasal ve immünofloresan yöntemleri ile araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 72 adet erkek Sprague-Dawley cinsi rat kullanıldı ve hayvanlar kontrol grup (yara), Referans grup (yara+ silver sülfadiazine), DD Tedavi grup (yara+%25 süt yağ globülini), YD Tedavi grup (yara+%50 süt yağ globülini) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hayvanların 7., 14. ve 21. günlerde genel anestezi altında yara bölgelerinin fotoğrafları çekildi. Hayvanlar genel anestezi altında sakrifiye edildikten sonra kan ve doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde MDA, SOD, GSH ve iNOS düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Alınan deri örneklerinde; histopatolojik incelemeler için Hematoksilen-Eosin ve Masson Trikrom boyama yöntemleri, immünohistokimyasal yöntemler ile TGF-β, kollajen III, kollajen I ve CK ekpsresyon düzeyleri, immünofloresan boyama yöntemi ile EGF ve VEGF ekspresyon düzeyleri araştırıldı. Bulgular: Yapılan çalışmada, süt yağ globüllerinin yara iyileşme sürecinde MDA ve iNOS seviyelerini düşürdüğü, SOD ve GSH sevilerini ise artırdığı gözlendi. İmmünohistokimyasal incelemeler sonucunda yara iyleşme sürecinde süt yağ globüllerinin doza bağlı olarak TGF-β, kollajen III, kollajen I ve CK ekspresyon düzeylerinde yara grubuna oranla daha fazla olumlu etki ettiği ve yara grubu ile kıyaslandığında, istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edildi. Yine immünofloresan boyamalar sonucunda EGF ve VEGF ekspresyon düzeylerine de süt yağ globüllerinin yara iyileşme sürecinde olumlu etkisinin olduğu ve yara grubu ile kıyaslandığında, EGF ve VEGF ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmanın biyokimyasal, histopatolojik immünohistokimyasal ve immünofloresan bulguları değerlendirildiğinde; topikal süt yağ globüllerii uygulamasının fibroblast proliferasyonunu inhibe ederek hücre dışı matriksin inhibisyonu yoluyla hipertrofik skar oluşumunu önlediği gözlendi. Ayrıca yara kabuğu oluşumunu azaltarak ve kollajenin olgunlaşma sürecini hızlandırarak yara iyileşme sürecini de kısaltığı ve skatriks oluşumunu en aza indirdiği tespit edildi. Bu nedenle, skarlı yaralara sahip hastaların tedavisi için süt yağ globülleri uygulamasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca çalışma sonuçları literatüre önemli katkılar sağlayarak, gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effects of milk fat globules application on wound healing by biochemical, histopathological, immunohistochemical and immunofluorescence methods. Material and method: In the study, 72 male Sprague-Dawley rats were used and the animals were divided into four groups: control group (wound), Reference group (wound + silver sulfadiazine), LD Treatment group (wound + 25% milk fat globulin) and HD Treatment group (wound + 50% milk fat globulin) globulin). Photographs of the wound sites were taken under general anesthesia on the 7th, 14th and 21st days of the animals. After the animals were sacrificed under general anesthesia, blood and tissue samples were taken. MDA, SOD, GSH and iNOS levels in blood samples were determined by ELISA method. In the skin samples taken; Hematoxylin-eosin and Masson trichrome staining methods for histopathological examinations, TGF-β, collagen III, collagen I and CK expression levels by immunohistochemical methods, EGF and VEGF expression levels were investigated by immunofluorescence staining method. Results: In the biochemical analyzes of the study, it was determined that milk fat globs decreased MDA and INOS levels during the wound healing process, while SOD activity and GSH levels increased. As a result of the immunohistochemical examinations, it was determined that milk fat globules had a more positive effect on TGF-β, collagen III, collagen I and CK expression levels in the wound healing process than the wound group, and there was a statistically significant difference when compared to the wound group. Again, as a result of immunofluorescent staining, it was determined that milk fat globules had a positive effect on EGF and VEGF expression levels in the wound healing process and there was a statistically significant difference in EGF and VEGF expression levels when compared to the wound group. Conclusion: When the biochemical, histopathological, immunohistochemical and immunofluorescent findings of the study were evaluated; It was observed that topical application of milk fat globules inhibited fibroblast proliferation and prevented hypertrophic scar formation through inhibition of extracellular matrix. It was also found that it shortens the wound healing process and minimizes the formation of cicatrix by reducing the formation of scabs and accelerating the maturation process of collagen. Therefore, it is thought that the application of milk fat globules would be beneficial for the treatment of patients with scarred wounds. In addition, it is thought that the results of the study will contribute to the literature and shed light on future studies.