Yeni tanı tip-2 diyabetes mellituslu hastalarda SGLT-2 (Sodyum glukoz transporter) inhibitörlerinin kullanımının kardiyometabolik parametreler ve renal sistem üzerine etkisi
The effect of use of SGLT-2 (Sodium glucose transporter) inhibitors on cardiometabolic parameters and renal system in patients with newly diagnosed type-2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 736632
  2. Yazar: MELİKE SADAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TAMER TETİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmamızda yeni tanı tip 2 diyabet hastalarında sodyum glukoz ko transporter-2 inhibitörlerinin metabolik, kardiyak ve renal etkilerini göstermeyi ve dapagliflozin ile empagliflozin etki profillerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışmamıza yeni tanı konulan tip 2 diyabet hastaları dahil edildi ve gözlemsel prospektif bir çalışma olarak yürütüldü. Hastalardan 22'sine dapagliflozin, 14'üne empagliflozin başlandı. Metabolik (kilo, bel çevresi, vücut kitle indeksi, kan basınçları gibi), biyokimyasal (açlık kan glukozu, lipit profili gibi), renal parametreleri (spot idrar protein atılımı gibi), ekokardiyografik bulguları başlangıçta, 3. ayda, 6. ayda kaydedildi. İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak alındı. Bulgular: SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalara bütün olarak bakıldığında 3. ay ve 6.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, we aimed to show the metabolic, cardiac and renal effects of sodium glucose co-transporter-2 inhibitors in patients with newly diagnosed type 2 diabetes mellitus, furthermore to compare the effect profiles of dapagliflozin and empagliflozin. Material and Methods: Newly diagnosed type 2 diabetes mellitus patients were included in our study and it was conducted as an observational prospective study. Dapagliflozin was administered to 22 patients and empagliflozin was administered to 14 patients. Metabolic (such as weight, waist circumference, body mass index, blood pressures), biochemical parameters (such as fasting blood glucose, lipid profile), renal parameters (such as spot urinary protein excretion), echocardiographic findings were recorded initially, at 3rd and 6th months. The level of significance was set at 0,05.