The Image of the university teacher in the American academic novel, 1970-1980
- Tez No: 12567
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET 1960 lı yıllarda akademik romanların sayılarında önemli bir artış olmasına karsın, bu tür Amerika'da çok büyük bir gelişme gösterebilmiş değildir. Zaten 1960 lardaki artış da, bu yıllarda üniversitelerin birçok çalkantılı olaylara karıştığı gerçeğine bağlıdır. Nitekim bu artış akademik romanlarda akademisyenlerin olumsuz bir şekilde sergilenmesi gerçeğini değiştirmemiştir. Akademis yenlerin hayatlarını konu alan romanlar tarandığında görülür ki üniversite öğretim üyeleri genelde sağlam kişilikleri olmayan, güncel hayata ayak uyduramamış, öğrencileri ile cinsel ilişkilere giren, zayıf kimselerdir. Hawthorne, ilk akademik roman sayılan Eanshawe da öğretim üyesini kötü olmamakla beraber zayıf olan bir kimse olarak göstermiştir. Giderek bu tür romanlardaki imaj daha da olumsuz bir sekle bürünmüştür. Birinci Dünya Savaşından önce ve sonraki akademik romanlarda bir öge daha vardır; bu da, savaş öncesi roman ların üniversite gençliğini gerçeklerden uzak, masum kişiler olarak göstermesidir. Halbuki, savaş sonrası yazılan romanlar öğrenci hayatını daha gerçekçi olarak göstermişler ve kumar, içki gibi gerçek] eri işlemişlerdir. Akademik romanların daha iyi anlaşılabilmesi için Amerikan toplumunun yüksek öğrenime ne denli önem verdiğini incelemek de gerekmektedir. Genel anlamda eğitim bir öğrenciye yalnızca kendi konusu ile ilgili bilgileri vermekVI değil, ona bir insan ve vatandaş olarak gereken şeyleri sağlamaktır. Bu nedenle Amerikan toplumu eğitime büyük önem vermiştir ve eğitimde de uygulama temel öğelerden biridir. Bütün iyi yönlerine rağmen Amerikan yüksek öğretim sistemi hem toplumdan, hem de öğrencilerden çok ciddi eleştiriler almıştır. Bu çalışmada incelenen 1970 li yıllar, Amerikan akademik romanına çok önemli bir katkıda bulunamamış olmalarına rağmen, seçilmiş olan iki roman The War Between the Tateş ve Rogerşon at Bay. o devri yansıttıkları için ilginç eserlerdir. Ancak, her iki romandaki öğretim üyeleri önce ahlakla ve dürüst kimseler olup, daha sonra bazı nedenlerle evlilik dışı ilişkilere giren ve kendi prensipleri ile ters düsen kişiler olarak gösterilmiş olduklarından akademik romanın genel özelliklerine fazla katkıda bulunmamaktadır. Zaten, bütünüyle akademik romanlar gözönüne alındığında bu romanların akademik hayatın çok sınırlı bir yönünü inceledikleri gözlenir. Belki bu tür romanlar öğretim üyelerinin hayatlarının öğrenci ile bilgi alışverişini ve mesleğin daha doyurucu yönlerini anlatsaydılar daha kalıcı olabilirlerdi. Ancak bu devrin sosyal, politik ve tarihsel özellik leri göz önüne alınınca öğretim üyelerinin davranışları bir ölçüye kadar anlaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
VL1 SUMMARY The academic novel is a genre which has not really thrived in America but there has been an upsurge in the number of academic novels in the 60s due to the popularity the university started enjoying as a result of its involvement in demonstrations. However, the popularity of the novel in the 60s did not improve the negative image that was portrayed in academic novels. A review of the literature related to the background of the American academic novels revealed that the image of the university teacher is mostly a negative one depicting the academic as an uxorious weakling, usually engaged in affairs with his students. Hawthorne's EaQshawe, the earliest example of the academic novel, portrayed the professor as a weak person though not a terrible one. Later, academic novels mostly depicted the academic in a very unfavorable light. The evaluation of the place of the university in the American society is very important in order to see why Americans attach so much importance to their universities. The aim of general education is to give the student whatever is significant in his life not only in his area of interest but also values as a citizen and human being. For this reason, institutions of higher learning are given importance and from its earliest times, the American university has given its students an overall education, with practicality as one of its essential components.Vlll In the 70s, which was selected for this study, several academic novels were written none of which, however, contributed anything too revolutionary to the genre of the academic novel in general. Thus, the two novels The War İŞtyŞ-g-D £he Tateş and Rogerson at Bay_ do not present but a negative image and for this reason the characters of Brian Tate and Matthew Rogerson are not very interesting. These two men are not indulging in sin due to their disrespect for the moral values of the society or lack of concern for their students, it is only because they are two middle aged men trying to hang on to life which is about to leave them behind with most of their aspirations unfulfilled in life. Moreover, when the social, historical and political changes in the American society are taken into consideration, the academic is excused for his temporary escapades as would any other person be in the American society. When the topics handled by the academic novels are considered, these novels may be found lacking but the academy, and their life styles for that matter, are not as insipid as it is portrayed in the American academic novel and it is our hope that future works of the similar type will give the academic novel the worth it deserves to make it an important component of the novel as a genre.