Trapezius kasının miyofasiyal ağrı sendromunda kinezyobant etkinliğinin kantitatif ultrason ölçütleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of kinesio taping in myofascial pain syndrome of the trapezius muscle with quantitative ultrasound measurements
- Tez No: 736646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA TOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) sık görülen kas iskelet sistemi hastalıklarından biri olup çoğunlukla trapezius kasını etkilemektedir. MAS ağrı, anksiyete, depresyon, bozulmuş yaşam kalitesi ile ilişkilendirilmektedir. Farmakolojik olmayan tedavi yöntemlerinden biri olan kinezyolojik bantlama (KB) MAS tedavisinde kullanılan ve etkili olduğu bilinen seçeneklerdendir. Blob analizi, kantitatif ultrasonografik değerlendirme metodlarından biridir ve yapılan diğer çalışmalarda üst trapezius MAS hastalarında kullanılmıştır. Çalışmamızda; gerimli ve gerimsiz kinezyolojik bantlamanın üst trapezius MAS hastaları üzerindeki etkisinin blob analizi ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan üst trapezius kası MAS tanılı 52 kadın hasta gerimli (kas inhibisyon tekniği) KB (n= 26) ve gerimsiz KB (n= 26) gruplarına randomize edilmiştir. Hastalar iki hafta boyunca haftada iki kez KB değişimi sağlanacak şekilde takip edilmiştir. Tedavi öncesi, tedavi bitimi (2. hafta) ve 4. haftada vizüel ağrı skalası (VAS), boyun ağrı ve dizabilite skoru (BADS), hastane anksiyete depresyon ölçeği skoru (HAD), santral sensitizasyon anketi (SSA), kısa form-36 (SF-36) skorları, servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümü kayıt edilmiştir. Ayrıca B-mod ultrasonografi ile üst trapez kasınden elde edilen görüntüler blob analizi ile değerlendirilerek, blob sayısı ve ortalama blob boyutu verileri elde edilmiştir. Çalışmada yer alan 25 sağlıklı katılımcının HAD, SF-36 skorları ve blob analizi sonuçları istatistiksel analize dahil edilmiştir. İkinci ve 4.
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome (MPS) is a common musculoskeletal disorder and mostly affects the trapezius muscle. MPS is associated with pain, anxiety, depression, and impaired quality of life. Kinesio taping (KT), which is one of the non-pharmacological treatment methods, is one of the options used in the treatment of MPS and known to be effective. Blob analysis is a quantitative ultrasonographic evaluation method and it has been used in patients with upper trapezius MPS in other studies. Our aim was to evaluate and compare the effect of kinesio taping with and without tension on upper trapezius MPS patients with blob analysis. Fifty-two female patients with a diagnosis of MPS of upper trapezius muscle included in the study were randomized to KT with tension (muscle inhibition technique) (n= 26) and KT without tension (n= 26) groups. The patients were followed for two weeks with changing the KT twice a week. Visual analogue scale (VAS), neck pain and disability score (NPDS), hospital anxiety and depression scale (HAD), central sensitization questionnaire (SSQ), short form-36 (SF-36) scores, range of motion (ROM) of cervical spine measurement were recorded at before treatment, second week and fouth week. In addition, the images obtained by B-mode ultrasonography in our clinic were evaluated with blob analysis, and data of the blob count and mean blob size were obtained. HAD and SF-36 scores and blob analysis results of 25 healthy participants in the study were included in the statistical analysis.