Kant felsefesinde 'ben' bağlamında özne tartışmaları
In the context of 'I' discussions of subject in Kant's philosophy
  1. Tez No: 736652
  2. Yazar: CİHAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma Kant felsefesinin merkezinde yer alan öznenin konumunu sorun edinir. Özne ise insan türünden bağımsız olarak ele alınamaz. Konu insan olunca sorun insanı insan yapan ve ona ayırıcı yerini veren Ben'i ile ilişkilidir. İnsan ve Ben problemi, Kant felsefesi açısından, her insan için 'neyi bilebilirim', 'ne yapmam gerekir' ve 'ne umabilirim' soruları eşliğinde anlam bulur. Bu nedenle bu çalışma bilmenin mümkün olduğu alan, onun ötesinde kalan fakat anlam verme açısından önemini koruyan ideler alanı ve her ikisi ile ilişkisinde Ben bağlamında öznenin mahiyeti olmak üzere üç parçadan oluşur. Ben bağlamında öznenin mahiyetine bağlı olarak bu çalışmanın hedefi insana yaşamı içerisinde anlam bulmasını sağlayacak olan kendi Ben'inin sorgulanma imkânının sınırlarını araştırmaktır. Kant felsefesi açısından bu sorun teorik ve pratik olanla ilişkisinde Ben'in problematik oluşuyla bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of the position of the subject who takes part in the heart of Kant's Philosophy. The subject cannot be tackled without humankind. When the issue is humankind, the problem is associated with 'I' that makes people human and gives human its diacritical position. From the point of the Philosophy of Kant, for every people, the Human and 'I' problem finds its meaning to the accompaniment of questions such these 'what can I know', 'what should I do', and 'what can I hope'. Therefore this study consists of three parts; the field that knowledge is possible, the field of ideas that is beyond the field of knowledge but that maintains its significance in terms of giving meaning and the character of subject in the context of“I”on its relation with the both of them. Based on the context of the 'I' character of the subject, the objective of this study is to investigate the limits of the possibility of questioning the self, which will enable people to find meaning in their lives. From the viewpoint of the Philosophy of Kant, this problem is connected to“I”being problematic on its relation with the theoretical and practical.