Relationship between preptin serum level and other biochemical parameters in Iraqi diabetic nephropathy patients
Irak diyabetik nefropatı hastalarında preptin serum seviyesi ile diğer biyokimyasal parametreler arasındaki ilişki
- Tez No: 736653
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Diyabetes Mellitus, glukoz, lipid ve protein metabolizmasını etkileyen kronik bir metabolik bozukluktur. preptin ve biyokimyasal parametrelerin düzeylerini ölçmek için bu çalışma yapılmıştır. Bu miktarlar arasındaki korelasyon Iraklı Diyabetes Mellitus hastalarında incelenmiştir. Yaş parametresinin özellikle kırklı ve ellili yaşlarda olmak üzere ileri yaşlarda hastalıkta artışa yol açan istatistiksel bir önemi vardır. Çalışmamızda ağırlık ve boy açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Preptinin ise diyabet hastalarında düzeylerinin artmasında önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu konuda daha fazla çalışma yapılmalıdır. İz elementler ile ilgili olarak da diyabet hastalarında kandaki glikoz seviyelerinin etkilendiği gözlenmiştir. Lipid profiline gelince, toplam kolesterol seviyesi diyabet hastaları için önemlidir sonucuna ulaşılmıştır. Diğer belirteçlere gelince ve istatistiksel farklılıkların varlığına rağmen, tanısal önemleri tespit edilememiştir. Üre, kreatinin GOT ve GPT seviyelerinin ise diyabete bir etkisi tespit edilememiştir. Ancak HbA1c ve FBG parametrelerinin diyabet üzerine etkisi tespit edilmiştir. Çünkü bunlar diabetes mellitus hastaları için tanı parametreleri olarak kabul edilmektedir. Bu da bizi diyabetes mellitus hastalarındaki bahsi geçen parametrenin rolünü anlamak için gelecekte daha büyük hasta grupları üzerinde çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir
Özet (Çeviri)
As a chronic metabolic illness, diabetes mellitus impacts glucose, fat, and protein metabolic processes. Here, we looked at preptin levels as well as other biochemical variables. Iraqi diabetes mellitus was researched for the link between these values. As the condition progressed into middle age, it became more prevalent among those in their forties and fifties. Our research found no variations in weight or height that were statistically significant. Preptin levels were found to be higher in diabetics, indicating that it plays a crucial function. As a result, more research on this topic is warranted. Diabetic individuals have lower quantities of trace elements in their bloodstreams compared to the general population. Despite statistical disparities, the lipid profile's total cholesterol level had no diagnostic value despite its importance and the fact that it was altered by the other indicators. The levels of urea and creatinine not effect. As for GOT and GPT also not effect, but the HbA1c and FBG changed this is normal because they are considered diagnostic parameters for diabetes mellitus patients. This leads us to conduct future studies on larger groups of patients to ensure its role in diabetes mellitus patients.