Emperyalizm ve terörizm ilişkileri; Orta Amerika ve Güney Amerika örneği
Relations with imperialism and terrorism; Central America and South America case
- Tez No: 736686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Emperyalizm, bir ulusun diğeri tarafından ekonomik ve bazen askeri kontrolünün meşruiyetini destekleyen ideolojik bir terim iken, sömürgecilik, emperyalizm ideolojisinden gelen ve esas olarak bir grup insanın yeni bir ülkeye yerleşmesiyle ilgili bir uygulama biçimidir. Bugün sömürgecilik sona ermiş gibi görünse de, Amerika gibi Batılı uluslar, diğer ulusların kalıcı ekonomik sömürüsü yoluyla zenginliklerini ve güçlerini artıran emperyal eylemlere katıldıkça, emperyalizm hala devam etmektedir. Terör, şiddet içeren ve bu özelliğiyle siyasetin en korkunç yöntemidir. Terör, planlama, uygulama ve sonuçları itibariyle insanlık tarihinde acılara, afetlere ve gözyaşına neden olmuştur. Tüm bu olumsuz sonuçlara rağmen terör günümüzde emperyalist devletler tarafından bir siyaset biçimi olarak aktif olarak kullanılmaktadır. Bölgesel ve küresel hegemonya kurmak isteyen emperyalist güçler, terörizmi açık ya da örtülü olarak kullanmakta ve desteklemektedir. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı; Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin günümüzde yaşamış oldukları iç çatışmalar ve terör faaliyetlerinin, bölgedeki egemen güçler tarafından nasıl kullanıldığını ülke örnekleri üzerinden incelemektir. Çalışmada Peru, Şili, Meksika, Kolombiya ve Venezuela ülkelerinde faaliyette bulunan terör örgütleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, emperyal güçlerin politikaları sonucunda, hedef ülkelerde istikrarsızlaşmaların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While imperialism is an ideological term that promotes the legitimacy of economic and sometimes military control of one nation by another, colonialism is a practice form that derives from the ideology of imperialism and is mainly concerned with the settling of a group of people in a new country. Although colonialism seems to have ended today, imperialism still persists as Western nations such as America engage in imperial actions that increase their wealth and power through the persistent economic exploitation of other nations. Terrorism is the most terrible method of politics, which includes violence. Terrorism has caused pain, disasters and tears in human history in terms of planning, implementation and results. Despite all these negative consequences, terrorism is actively used as a form of politics by imperialist states today. The imperialist powers that want to establish regional and global hegemony use and support terrorism, either openly or covertly. In this direction, the main purpose of the study is; The aim of this study is to examine how the internal conflicts and terrorist activities of South and Central American countries are used by the dominant powers in the region through country examples. In the study, terrorist organizations operating in Peru, Chile, Mexico, Colombia and Venezuela were examined. The findings showed that as a result of the policies of the imperial powers, there were destabilizations in the target countries.