The impact of walkability on eudaimonic and hedonic well-being in equal eye-level street greenery neighborhoods
Sokak yeşilliklerinin eşit olduğu mahallelerde yürünebilirliğin ödomonik ve hedonik refah üzerindeki etkisi
- Tez No: 736706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, mahallelerde yürürken nesnel ve öznel yürünebilirliğin anlık hedonik ve ödomonik refah üzerindeki etkisini analiz etmiştir. Bu amaçla, farklı hedef yürünebilirliğe ve göz hizasında eşit sokak yeşillik seviyelerine sahip iki mahalle seçilmiştir. Toplamda iki yüz elli dokuz mahalle sakini ile anket çalışması yapılmıştır. Mahalle sakinlerine, mahallelerinin yürünebilirlik düzeyleri ve mahallelerinde yürürken anlık hedonik ve ödomonik refah ile ilgili algıları sorulmuştur. Sonuçlar, nesnel yürünebilirliğin algılanan yürünebilirlik, hedonik ve ödomonik refah üzerinde olumlu bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, veri analizi, algılanan yürünebilirlik ile anlık hedonik ve ödomonik iyi oluş arasında pozitif orta düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu tezin sonuçları, algılanan yürünebilirlik boyutları aracılığıyla anlık öznel iyi oluşu kolaylaştırmak ve desteklemek için araştırmacılara yeni anlayışlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzed the influence of objective and subjective walkability on momentary hedonic and eudaimonic well-being while walking in neighborhoods. For this purpose, two neighborhoods with different objective walkability, and equal eye-level street greenery levels were chosen. Consequently, a survey was conducted with two hundred and nine neighborhood residents in total. The residents were asked about their perceptions regarding their neighborhood's walkability levels, and momentary hedonic and eudaimonic well-being during walking in their neighborhoods. The results showed that objective walkability did not have a positive influence on perceived walkability, hedonic and eudaimonic well-being. However, the data analysis indicated a positive moderate correlation between perceived walkability and momentary hedonic and eudaimonic well-being. The outcomes of this thesis provided new insights to researchers for means to facilitate and support momentary subjective well-being through perceived walkability dimensions.