Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip lisesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin uyum deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of adaptation experiences of international students studying at international Mevlana Anatolian İmam Hatip high school
- Tez No: 736726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AŞLAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin eğitsel, sosyal, kültürel ve dilsel faktörler açısından yaşamış oldukları deneyimleri inceleyerek, uyum durumlarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak görüşme, gözlem ve doküman inceleme teknikleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu farklı ülkelerden gelen 20 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış 11 soru ile mülakatlar gerçekleştirilmiş, okulda gerekli gözlemler yapılmış, gerekli dokümanlar incelenmiş ve elde edilen veriler analiz edilerek bulgular raporlaştırılmıştır. Uluslararası öğrencilerin uyum durumlarının incelendiği çalışmada elde edilen bulgular 7 temada bunlara bağlı 20 kategoride oluşmuştur. Ana temalar olarak tercih nedenleri, Türkiye hakkındaki düşünceleri, kültürel uyum durumları, sosyal uyum durumları, eğitim uyumu durumları, dil uyumu durumları, tavsiyeler ve beklentiler şeklindedir. Sonuç olarak öğrencilerin sosyal ve kültürel uyumları bütünleşme yaklaşımına uygun bir tutum içerisinde gerçekleşmiştir. Uluslararası öğrencilerin sosyal, kültürel, akademik ve dil uyumlarında çeşitli zorluk ve sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Bu zorluk ve sorunların uyum durumlarını etkilediği sonucuna varılmıştır. Çalışma sonuçlandırılarak öğrencilerin uyum durumlarında karşılaştıkları zorluk, sorun ve öğrenci beklentileri dikkate alınarak birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the adaptation status of international students by examining the experiences of international students studying at the International Mevlana Anatolian Imam-Hatip High School in terms of educational, social, cultural and linguistic factors. The case study method based on the qualitative research approach was used in the research. Interview, observation and document analysis techniques were used as data collection tools. The study group consists of 20 international students from different countries. Interviews were conducted with 11 semi-structured questions, necessary observations were made at the school, necessary documents were examined, and the data obtained were analyzed and the findings were reported. The findings obtained in the study examining the adjustment status of international students were formed in 7 themes and in 20 categories related to them. The main themes are the reasons for preference, their thoughts about Turkey, cultural adaptation situations, social adaptation situations, educational adaptation situations, language adaptation situations, recommendations and expectations. As a result, the social and cultural adaptation of the students was realized in an attitude suitable for the integration approach. It has been observed that international students face various difficulties and problems in their social, cultural, academic and language adaptation. It was concluded that these difficulties and problems affect their adjustment status. By concluding the study, some suggestions were made by taking into account the difficulties, problems and student expectations faced by the students in their adaptation situations.