Pandemi döneminde çalışanlarda algılanan örgütsel adaletin örgütsel bağlılık ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü
Mediation role of organizational support in the relationship of organizational justice and organizational commitment perceived by employees during the pandemic period
- Tez No: 736727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, pandemi döneminde çalışanların algıladıkları örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide örgütsel desteğin aracılık rolünün belirlenmesidir. Bu doğrultuda örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel destek kavramları ile ilgili literatür ortaya konulmuş ve bu kavramların aralarındaki ilişkilerin saptanması için gerekli analizler uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini pandemi döneminde aktif olarak çalışmaya devam eden 358 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılardan veriler, Demografik Bilgi Formu, Örgütsel Adalet Ölçeği Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Destek Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilere SPSS 26 ve SPSS Process Makro paket programları kullanılarak korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t testi, ANOVA testi ve son olarak aracılık rolünü incelemek amacıyla Bootstrap yöntemini esas alan regresyon analizi uygulanmıştır. Uygulanan analizlerin sonuçlarına göre, çalışanların algıladıkları örgütsel adaletin, örgütsel bağlılıkları ile anlamlı, yüksek düzeyde ve pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca uygulanan aracılık analizlerine göre, örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel desteğin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarının öne sürülen hipotezleri doğrulamakta olduğu ve literatürde yer alan önceki çalışmalar ile paralellik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the mediating role of organizational support in the relationship between organizational justice and organizational commitment perceived by employees during the pandemic period. Accordingly, the litterateur about the concepts of organizational justice, organizational commitment, and organizational support set forth by applying some essential analyzes to determine the relationships between these concepts. The sample of the study consists of 358 participants who continued to work actively during the pandemic period. Data is obtained by utilizing the Demographic Information Form, Organizational Justice Scale, and the Organizational Support Scale. Correlation analysis, independent sample ttest, ANOVA test, and Bootstrap method which is based on regression, and which is used to analyze mediation role are applied to the obtained data by using SPSS 26 and SPSS Process Makro package software. Considering the results of the analyses conducted, it is found that organizational justice perceived by the employees was significantly, highly, and positively related to their organizational commitment. Explicitly in the mediation analyses, it is identified that organizational support has a mediating role in the relationship between organizational justice and organizational commitment. The results of the research affirm the validity of the hypotheses put forward and show parallelism with the previous studies in the litterateur.