Tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumu olarak Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)
OYAK as an additional social security system
- Tez No: 73675
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ülkemizde herkes sosyal güvenlik hakkına sahip olmadığı gibi olanlardan pek çoğu da“asgari ölçüde yaşam düzeyi”kriterinden oldukça uzaktadırlar. Bu çerçevede özellikle büyük kuruluşlar ikinci bir sosyal hak sağlamak için ek sosyal güvenlik sistemleri oluşturmuşlardır. OYAK Türkiye'deki tamamlayıcı sosyal güvenlik sistemlerinden biri ve en önemlisidir. Kurulan diğer sistemler ise ya faaliyete geçirilememiş yada işletilememiştir. Bu çalışmamızda öncelikle tamamlayıcı (ek) sosyal güvenlik kurumu olarak OYAK'ın Türk Sosyal Güvenlik Sistemindeki ve Türk ekonomisindeki yerini, hukuksal niteliğini, kaynaklarını ve bu kaynaklarını nasıl ve ne şekilde kullandığını inceledik. Çalışmamızın sonunda ise OYAK'ın sosyal güvenlik kurumu olarak görevlerini daha etkin yapabilmesi için birtakım önerilerde bulunduk. Ayrıca üç aşamalı sosyal güvenlik sisteminin ikinci ayağını oluşturan OYAK ve benzeri tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumlarının yaygınlaştırılmasının hem sosyal güvenlik hem de Türk ekonomisi açısından önemli olabileceğini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Türkiye, not all people has a Social Security System. Also people who belong to the system is not enough for the“minumum living condition level”. On that frame ^specially some organisations has constituted second additional Social Security System for their members to establish a better life conditions. OYAK is the most important Additional Social Security System in Türkiye. Other Additional Systems could not built or not been able to managed. In this study, first of all we examined ; the place of OYAK in Turkish Social Security System, its legal meaning, sources, and the place in Turkish economy. As a conclusion we offered some proposals to OYAK to increase his affectiveness and to be a better Social Security System. To expanding OYAK and the same Additional Social Security Organizations which are the second step of the tripod Social Security System can be very important for economy and social system.