An interpretative phenomenological research on the mothering experiences of migrant women from Turkey in the UK
Türkiye'den İngiltere'ye göç etmiş kadınların göçmen annelik deneyimleri üzerine yorumlayıcı fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 736757
  2. Yazar: SEVDE BARIŞ ŞAHBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den İngiltere'ye göç etmiş kadınların göçmen annelik deneyimlerini derinlemesine anlamayı ve Türkiye'deki ve İngiltere'deki annelik deneyimlerini karşılaştırarak sosyokültürel faktörlerin annelik deneyimlerini nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Amaçlı örneklem yöntemiyle katılımcılar, anneliğini hem Türkiye'de hem İngiltere'de deneyimlemiş, 1-12 yaş arasında çocuğu veya çocukları olan, Türk İş İnsanı vizesiyle İngiltere'de bulunan, en az 1 en çok 5 yıldır İngiltere'de göçmen olarak yaşamış, 8 göçmen anneden oluşmaktadır. Her katılımcı ile yarı yapılandırılmış, yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler, yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir ve analiz sonuçlarına göre üç ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar“Anneliğin anlamı: Uçları deneyimlemek”,“Göçmen olmak: Kabuk değiştirmek”ve“Göçmen anne olmak: Aynı anda iki kere kabuk değiştirmek”olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, psikolojik danışma uygulamalarına yönelik çıkarımları ve sınırlılıkları ilgili alanyazına dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to gain an in-depth understanding of Turkish-speaking migrant women's mothering experiences in the United Kingdom and explore how sociocultural factors influence their mothering experiences by exploring the comparison of their mothering experiences in Turkey and the United Kingdom. Through purposive sampling, the study was conducted with 8 migrant mothers all of whom have a child or children between the ages of 1-12, who had an opportunity to experience their mothering experiences both in their mother country Turkey and the United Kingdom, have the same type of visa (as an owner of Turkish Businessperson Visa or dependent of Turkish Businessperson visa), and live in the migrated country from 1 year to 5 years. Semi-structured and face-to-face interviews were conducted with each of the eight participants. Interviews were analyzed by Interpretative Phenomenological Analysis and three superordinate themes emerged based on the results of the analysis. These were“Meaning of motherhood: Experiencing the extremities”,“Becoming a migrant: Breaking the shell”, and“Becoming a migrant mother: Breaking the shell twice at the same time.”Findings, implications for psychological counseling practices, and limitations of the present study were discussed depending on the relevant literature.