Ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumları ve iletişim dili ile çocukların cinsel gelişimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' attitudes towards sexual education, language of communication and sexual development of children
  1. Tez No: 736769
  2. Yazar: ASLI GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, çocukların cinsel kimlik ve cinsiyete ilişkin davranışları ile ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumları ve ebeveynlerin kullanmış olduğu iletişim dili karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir. Çalışma grubunu Samsun ve Ardahan illerinden 36-72 ay arası 150 çocuk ve 300 ebeveyn oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında ebeveynlere yüz yüze uygulanan 'Cinsel Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği' ve 'Ebeveynler İçin Cinsel İletişim Ölçeği' uygulanmıştır. Çocuklara ise yine yüz yüze 'Selçuk Cinsel Gelişim Ölçeği (36-72 ay)' uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik uygulanmış olup ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ve Spearman Sıra Farkları Korelasyonu; ölçek puanlarının çeşitli değişkenler bakımından farklılaşmasını belirlemek üzere T Testi, ANOVA, Kruskal Wallis H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Çalışmada; annelerin cinsel eğitime yönelik tutumları ve iletişim dilinin v babalara oranla daha iyi olduğu aynı zamanda öğrenim düzeyi ile cinsel eğitime yönelik tutum arasında pozitif ilişki bulunduğu görülmektedir. Annelerin ve babaların cinsel eğitime yönelik iletişim dili ve cinsel eğitime yönelik tutumları; çocuklarının cinsel kimlikleri, cinsiyete ilişkin davranışları ve cinsel gelişimleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Cinsel eğitime yönelik tutum ve iletişim dili ebeveynlerin gelir düzeyi açısından incelendiğinde yüksek ve orta gelir düzeyine sahip ebeveynler arasında bir fark bulunmadığı ancak bu iki gelir grubuna sahip ebeveynlerin düşük gelir düzeyine sahip ebeveynlerle karşılaştırılmasında anlamlı bir fark görülmektedir. Burada bir diğer önemli bir nokta yaşanılan şehirdir. Samsun'da yaşayan ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumları Ardahan'da yaşayan ebeveynlerin tutumlarından yüksektir. Samsun'da yaşayan çocukların cinsel kimlik ve cinsiyete ilişkin farkındalıkları da Ardahan'da yaşayan çocuklara göre beklenen seviyeye daha yakındır. Anahtar Sözcükler : Cinsel eğitim, cinsel gelişim, cinsel kimlik, iletişim dili, cinsel eğitime yönelik tutum, cinsiyete ilişkin davranış, okul öncesi dönem
Özet (Çeviri)
In this study, children's sexual identity and gender-related behaviors, parents' attitudes towards sexual education and the communication language used by the parents were examined comparatively. The study group consists of 150 children aged between 36- 72 months and 300 parents from the provinces of Samsun and Ardahan. During the data collection phase, the 'Attitude Scale Towards Sexual Education' and 'Sexual Communication Scale for Parents' were applied face-to-face to the parents. The children, on the other hand, were applied face-to-face 'Selçuk Sexual Development Scale (36-72 months)'. Descriptive statistics were applied in the analysis of the data, and Pearson Product Moments Correlation and Spearman Rank Differences Correlation were used to determine the relationship between the scales; T Test, vii ANOVA, Kruskal Wallis H Test and Mann Whitney U Test were used to determine the differentiation of scale scores in terms of various variables. In the study; it is seen that mothers' attitudes towards sexual education and communication language are better than fathers, and there is a positive relationship between education level and attitudes towards sexual education. Communication language of mothers and fathers towards sexual education and their attitudes towards sexual education; there is no significant relationship between children's sexual identities, gender-related behaviors and sexual development. When the attitudes towards sexual education and the language of communication are examined in terms of parents' income level, there is no difference between high and middle income parents, but there is a significant difference when comparing parents with these two income groups with parents with low income. Another important point here is the city you live in. Attitudes of parents living in Samsun towards sexual education are higher than those of parents living in Ardahan. The awareness of sexual identity and gender of children living in Samsun is also closer to the expected level compared to children living in Ardahan. Key Word : Sex education, sexual development, sexual identity, language of communication, attitude towards sexual education, gender-related behavior, preschool period.