Çocuk hastaların genel anestezi ve sedasyon altında yapılan dental tedavilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of dental treatments under general anesthesia and sedation in pediatric patients
  1. Tez No: 736800
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TULUMBACI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dental işlemler genellikle lokal anestezi altında yapılabilse de bilhassa uyum problemi olan küçük yaştaki çocuklarda kapsamlı bir tedavi gereksinimi, mental veya fiziksel yetersizliğin görüldüğü özel bakım ihtiyacı olan çocuklarda kooperasyon güçlüğü, aşırı kaygılı ve korkulu hastalarda tedaviler genel anestezi/sedasyon altında yapılabilmektedir. Bu çalışmada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'nda genel anestezi/sedasyon altında diş tedavisi gören çocuk hastaların retrospektif değerlendirilmesi ve farklı eğitim düzeylerine sahip üç diş hekiminin tedavi yönelimleri araştırılmıştır. Yöntem: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu onayı alındıktan sonra AYBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastane'sinde 01.08.2017 ile 01.08.2018 tarihleri arasında genel anestezi/sedasyon altında dental tedavileri yapılan 300 vaka çalışmaya alınmıştır. Genel diş hekimi (A), Çocuk Diş Hekimliği'nde uzman diş hekimi (B) ve Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'nda görevli Dr.Öğr. Üyesi (C) olmak üzere üç diş hekimi tarafından tedavileri gerçekleştirilen hastalar 3 yaş ve altı, 4-6 yaş arası ve 7 yaş ve üzeri olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Bu retrospektif çalışmada hastaların verileri ilgili hastanenin elektronik veri tabanından ve epikriz formundan elde edilmiştir. Veriler hastanın yaşı, cinsiyeti, tıbbi durumu ve yapılan diş tedavilerini içermektedir. Elde edilen veriler veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Sonuç: Hastaların %55'i erkek, %45'i kızdır ve yaş ortalamaları 4.99±1.53'tür. Tedavi edilen engelli birey oranı %2.6'dır. En çok tercih edilen tedavi restoratif tedavi olmakla birlikte bunu sırasıyla diş çekimi, kanal tedavisi ve amputasyon takip etmektedir. 7 yaş ve üzeri çocuk hastalarda daha çok çekim tedavisi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although dental procedures can usually be performed under local anesthesia, treatment can be performed under general anesthesia / sedation, especially in young children with adaptation problems, requiring comprehensive treatment, in children with mental/physical impairment in need of special care, cooperation difficulties, excessively anxious and fearful patients. In this study, retrospective evaluation of pediatric patients who received dental treatment under general anesthesia / sedation in Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Dentistry Tepebaşı Oral and Dental Health Education and Research Hospital Department of Pediatric Dentistry and treatment approach of three dentists with different education levels were investigated. Method: After receiving the approval of Ankara Yıldırım Beyazıt University Social Sciences and Humanities Ethics Committee, 300 cases who had dental treatments under general anesthesia/sedation between 01.08.2017 and 01.08.2018 at AYBÜ Faculty of Dentistry Tepebaşı Oral and Dental Health Training and Research Hospital were included in the study. The patients who are treated by three different dentists, namely, a general dentist (A), a specialist dentist in pediatric dentistry (B) and a lecturer (C) in the Department of Pediatric Dentistry are in three groups: 3 years and under, 4-6 years and 7 years and older has been examined. In this retrospective study, the data of the patients were obtained from the electronic database of the relevant hospital and the epicrisis form. The data includes the patient's age, gender, medical condition and dental treatments performed. The data obtained were analyzed through the SPSS 21 package program. Result: 55% of the patients are male and 45% are female and their average age is 4.99±1.53. The rate of disabled patients treated is 2.6%. The most preferred treatment is restorative treatment, followed by tooth extraction, root canal treatment and amputation, respectively. Extraction treatment has been preferred mostly for children aged 7 years and older.