Üniversite sonrası kariyer geçiş sürecinde çeyrek yaşam krizi
Quarter-life crisis in post-university career transition process
  1. Tez No: 736801
  2. Yazar: KÜBRA BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, üniversite sonrası kariyer geçiş sürecinde zorluk yaşayan ve kariyerle ilişkili sorunlara bağlı olarak çeyrek yaşam krizi yaşayan bireylerin deneyimlerinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda üniversiteden iş yaşamına geçiş süreci, mezuniyet öncesinden başlanarak incelenmiş ve krizin örüntüsü, bilişsel ve duyuşsal boyutları, krizi tetikleyen veya zorlaştıran faktörler ile bireylerin bu süreçteki baş etme mekanizmaları ele alınmıştır. Araştırma, yorumlayıcı fenomenolojik yaklaşıma dayalı nitel bir çalışmadır. Çalışma grubunu 22-35 yaşları arasındaki 8 kadın ve 5 erkek beliren yetişkin oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen soru formunun kullanıldığı yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, kriz öncesi, kriz ve kriz sonrası olmak üzere üç ana başlık altında, kriz öncesi, mezuniyet sonrası yaşamın belirsiz hale gelmesi, fiziksel ve psikolojik sağlık, sorgulamalar ve anlam arayışı, bilişsel süreçler ve kimlik, baş etme stratejileri, krizi tetikleyen ve zorlaştıran etmenler, kariyer geçiş sürecinde çeyrek yaşam krizini etkileyen diğer unsurlar, pandeminin etkisi ve kriz sonrası temalarında incelenmiştir. Bireylerin işsizlik, işe girme, işe uyum ve iş doyumu gibi pek çok kariyerle ilişkili konu sebebiyle çeyrek yaşam krizi yaşadığı, bu dönemde kimlik ve anlama ilişkin sorgulamaların sürdüğü, kriz yaşantısının bireysel ve çevresel pek çok faktörden etkilendiği ve yaşamın diğer alanlarını etkilediği görülmüştür. Sonuçlar alan yazındaki araştırmalar ve kuramlar bağlamında tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the experiences of individuals who go through difficulties and suffer from quarter-life crisis due to career-related issues in the post-university career transition process. In this context, the transition process is examined starting before graduation. The patterns of crisis, cognitive and affective dimensions, factors that trigger or complicate the crisis, and individuals coping mechanisms are also discussed. The research is a qualitative study based on interpretative phenomenological approach. The study group consists of 8 female and 5 male emerging adults between the ages of 22-35. Data were collected through semi-structured interviews using a question list developed by the researcher. The findings are discussed under three main headings as pre-crisis, crisis, and post-crisis. Pre-crisis, the uncertainty of life post-graduation, physical and psychological health, questioning and search for meaning, cognitive processes, and identity, coping strategies, factors triggering and complicating the crisis, other factors influencing quarter-life crisis, the influence of pandemic and post-crisis themes were examined. It has been observed that individuals experience quarter-life crisis due to many career-related issues such as unemployment, job-seeking, job adjustment, and job satisfaction. Questioning identity and searching for meaning continues in this period. The crisis experience is affected by many individual and environmental factors and affects other domains of life. The results were discussed in the light of research and theories in the literature and recommendations were given.