Ratlarda deneysel akut pankreatitte hidrojen sülfürün etkinliği
Effectiveness of hydrogen sulfide in experimental acute pancreatitis in rats
  1. Tez No: 736805
  2. Yazar: KUTAY SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM ALHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Hidrojen sülfür (H2S) endojen olarak sentezlenebilen gaz yapıda bir mediatördür.L-Sistein aminoasitinden sistationin- δ-liyaz (CSE) ve sistationin-β-sentetaz (CBS) enzimleri ile sentezlenir. H2S adenozin trifosfat (ATP) bağımlı potasyum (K+) kanallarını açarak kan damarlarını ve gastrointestinal sistemdeki düz kasları gevşetir. Pro-inflamatuar ve anti–inflamatuar etkinlik gösterebildiğinden inflamasyon üzerine etkisi tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı akut nekrotizan pankreatit (ANP) yapılan ratlarda sodyum hidrojen sülfürün (NaHS),H2S donörü, anti-inflamatuar etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu amaçla ratlar sham+salin, sham+ NaHS, ANP+salin, ANP+ NaHS olmak üzere dört gruba ayrıldı. Ratlar biliopankreatik kanala glikodeoksikolik asit ve parenteral cerulein infüzyonu ile ANP yapıldı. ANP oluşan gruba distile suda çözülen NaHS 10mg/kg'dan intraperitoneal olarak verildi. Karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, interlökin-6 (IL-6), bronko alveolar lavaj (BAL) sıvısında laktat dehidrogenaz (LDH), pankreas ve akciğer dokusunda malonildialdehit (MDA) ve miyeloperoksidaz(MPO) aktivitesi, pankreasın histopatolojik incelenmesi yapıldı. Bulgular: ANP grubunda amilaz, alanin aminotransferaz, üre, IL-6, akciğer MPO, MDA, pankreas MPO, ödem, nekrozda anlamlı artış, kalsiyum düzeyinde anlamlı azalma izlendi. NaHS ilavesinin BAL LDH, üre, akciğer MPO aktivitesini ve pankreatik ödemi anlamlı olarak azalttığı görüldü. Sonuç: Bu sonuçlar hidrojen sülfürün bu dozda akut nekrotizan pankreatit seyrine kısmi anti-inflamatuar etkisini destekler niteliktedir. Konunun aydınlanması için yeni çalışmalara gereksinim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Hydrogen sulphur (H2S) is a gas mediator that can be synthesized endogenously. It is synthesized from aminoacid L-cysteine by enzymes cystathionine- δ-lyase (CSE) and cystathionine-β-synthetase (CBS). H2S relaxes blood vessels and smooth muscles of gastrointestinal system by opening adenosine triphosphat (ATP) dependent potassium (K+) channels. It can effect pro-inflammatory and anti-inflammatory activity so its effect on inflammation is controversial. Aim of this study is to evaluate the anti-inflammatory effect of sodium hydrogen sulphur, H2S donor, in acute pancreatitis done rats. Methods: For this purpose, rats are divided into four groups including sham+saline, sham+ NaHS, ANP+saline, ANP+ NaHS. ANP was induced in rats by infusion of glycodeoxycolic acid into biliopancreatic canal and cerulein parenterally. 10mg/kg NaHS dissolved in distilled water and was given intraperitoneally to ANP induced group. Liver and renal function tests, interleucin 6 (IL-6), bronchoalveolar lavage (BAL), lactate dehydrogenase (LDH), malonylaldehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) activities in pancreas and lung tissue and histopahologic examimnation of pancreas is done. Results: Significant increase in amilase, alanine aminotransferase, urea, IL-6, lung MPO, MDA, pancreas MPO, edema and necrosis whereas significant decrease in calcium levels were detected in ANP group. Addition of NaHS provided significant decrease in BAL LDH, urea, lung MPO activity and pancreatic edema. Conclusion: These results support partial anti-inflammatory effects of H2S on acute necrotizing pancreatitis in the levels used. More studies are neccessary to shed light on this subject.