Romantizmden Barbizon Okuluna manzara resmi
Landscape painting from romanticism to Barbizon School
  1. Tez No: 736840
  2. Yazar: SERHAT BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. MELİHAT TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Romantizmden Barbizon Okuluna Manzara Resmi çalışmada, resim sanatı içerisinde önemli bir çıkış noktası olan manzara çalışmaları ele alarak, sanatçıların yaşam süreçleri, eserlerinin analizleri üzerinden manzara anlayışı irdelenmeye çalışılmıştır. Manzaranın sanat içerisindeki yerine değinirken etkileşimde bulunduğu alanlara, tarihsel sürecin sonuçları üzerinde durulmuştur. Romantizm ile başlayan analiz, felsefesine ayrıldığı dönemlerin sanattaki yerine dair bilgiler ile pekiştirilmiş. Romantizm döneminde yaşanan yıkım, doğaya karşı duyulan arzu, özlem manzaranın sanat tarihi içerisinde önemli bir yer almasını sağlamış. Özellikle Barbizon sanatçılarının eserleri üzerinden analiz yapılmıştır. Aralarındaki farklılıklardan bahsedilerek, doğanında değişim bir parçası olduğuna, güneş ışığının altında geliştirdikleri çalışma biçimi ile ise tüm bu değişkenliğin eserler üzerinde durularak anlatılmaya çalışılmıştır. Kişisel eserlerin analizinde, günümüz manzara eserlerinde olduğu gibi doğa, hayvan figürlerinin günümüz problemlerini ifade edilmesindeki önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Burada canlıların doğa içerisindeki yaşadıkları problemlere, değişime karşı duruşları eserler üzerinden analiz yapılarak ele alınmıştır. Sonuç kısmında, çalışmaya yönelik veri saptamalar bulunmaktadır. Çalışmada yararlanılan kaynaklar bir bütün halinde kaynakçanın kısımlarında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Landscape Painting from Romanticism to the Barbizon School, it has been tried to examine the understading of landscape through the life processes of the artists and the analysis of their works, by considering the landscape studies, which are an important starting point in the art of painting. While adrdressing the place of landscape in art, the areas it interacts with and the results of the historical process are emphasized. The analysis, which started with Romanticism, was reinforced with information about the place of the periods in which he was devoted to his philosophy in art. The destruction experianced during the romantic period, the desire for nature, and the longing made the landscape an important place in the history of art. In particular, the analysis was made an the works of Barbizon artists. By mentioning the differences between them, it has been tried to explain that it is a part of change in nature, and all this variability with the way they work under the sunlight, by emphasizing on the works. In the analysis of personal works, nature and animal figures are used as an important tool in expressing today's problems, as in today's landscape works. Here, the problems of living things in nature and their stance against change are discussed by analyzing the works. In the conclusion part, there are data determinations for the study. The sources used in the formation process of the study are shown in the parts of the bibliography as a whole.