Medikal turizm tercih faktörlerinin hasta memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisi
The effect of medical tourism preference factors on patient satisfaction and loyalty
- Tez No: 736845
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİVÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tedavi ya da iyilik halinin devamı için yurtdışına yapılan ziyaretler medikal turizm olarak bilinmektedir. Gelişen teknoloji ile sağlık sektöründe yaşanan gelişim ve değişim büyük bir endüstri oluşturmuştur. Bu endüstride öncü ülkeler arasında yer almak, Türkiye'de dahil pek çok ülke tarafından hedeflenmektedir. hasta memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılan bu araştırmaya basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen Ankara ve İstanbul'da sağlık kuruluşlarından hizmet alan 415 medikal turist katılım sağlamıştır. Araştırmada ölçüm aracı olarak 4 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde nüfus özelliklere ilişkin sorular, ikinci bölümünde ziyaret amacı, bütçe, medikal turizmden faydalanan çevre, genel sağlık durumu, yaşam kalitesi, sigorta durumu, alınan sağlık hizmetlerine dair sorular yer almaktadır. Üçüncü bölümde tercih faktörleri ölçeği, dördüncü bölümde memnuniyet ve sadakat ölçeği ile genel memnuniyet ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplamda 3 ölçek kullanılmıştır. Kullanılan anket ve ölçeklerin araştırmanın amacına uygun olarak geçerlililiğinin değerlendirilmesinde uzman görüşü alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for, Windows ve AMOS (Analysis of Moment Structures) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”,“Madde Toplam Puan Korelasyonu”, yapı geçerliliği test etmek için“Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA)”ve Amos programı kullanılarak yapı geçerliliği test etmek için“Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA)”yapılmıştır. Kurulan model doğrultusunda araştırma hipotezlerini test etmek için Yapısal Eşitlik Modeli olan“Yol Analizleri”uygulanmıştır.“Güç Analizi”de yapılan araştırma sonucunda: medikal turizm tercih faktörleri olan ülke ortamı, turizm varış noktası, tıbbi turizm maliyetleri ve tesis ve hizmetlerin, aynı sıra ile medikal klinikten memnuniyet, doktordan memnuniyet, medikal kliniğe sadakat, tıbbi tedavi için Türkiye'ye sadakat ve genel memnuniyet üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca memnuniyet ve sadakat ile genel memnuniyet arasında ve genel memnuniyet ile tıbbi tedavi için Türkiye'ye sadakat arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Travelling abroad for the purposes of receiving treatment or maintaining well-being is known as the“medical tourism”. As an outcome of technological advancement, development and transformation in health sector has generated an enormous industry. A series of countries, including Turkey, aim at becoming among the leading countries of this industry. This study, conducted in order to determine the effect of medıcal tourısm preference factors on patıent satısfactıon and loyalty, includes 415 medical tourists receiving medical services in Ankara and Istanbul and selected through simple randomized sampling participation. A four-part survey is utilized as the evaluation method. The first chapter of the survey contains questions looking into socio-demographic qualities, whereas the second includes questions to identify the purpose of the visit, budget, environment around medical tourism, overall health status, quality of life, insurance status, and received health services. In the third chapter preference factors scale, and in the fourth chapter loyalty and overall satisfaction scales are used. The study benefits from three scales. Expert opinion is ensured for the evaluation of the validity to safeguard that use of survey and scales are utilized in line with the purpose of the study. Data collected through the study were analyzed through Statistical Package for Social Sciences (SSPS), Windows and Analysis of Moment Structures (AMOS). With a view to testing the scale reliability,“Reliability Analysis, and ”Item Total Score Correlation“ is used. For testing structural validity ”Exploratory Factor Analysis“ program is used. ”Confirmatory Factor Analysis“ is completed for structural validity of AMOS program use. To test the research hypotheses, set forth in line with developed model, ”Path Analysis“, which is a Structural Equality Model, is done. Following the finalization of ”Power Analysis" the study found out; i) the environment of the chosen country for medical tourism, ii) the tourism destination, iii) the medical tourism costs, iv) the facility and services have meaningful and positive impact on, shown in the same order, medical clinical satisfaction, physician satisfaction medical clinic loyalty, loyalty to Turkey as the choice of medical treatment and the overall satisfaction. Furthermore, meaningful and positive relations are observed between the satisfaction and the loyalty and the overall satisfaction , and the overall satisfaction and the loyalty to Turkey as the choice of medical treatment.