Eş sermayesi ve baba katılımı ilişkisinde baba öz yeterliğin aracı rolü
The mediator role of paternal self efficacy in the relationship the father's involvement and the spouse capital
- Tez No: 736900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma kapsamında Belsky'nin (1984) ekolojik ebeveynlik modelinden yola çıkarak, baba katılımı ve mikrosistemik faktörlerden ortak ebeveynlik ilişkilerini ve çift uyumunu içeren eş sermayesi arasındaki ilişkide ontojenik faktörlerden baba öz yeterliğinin aracılık rolü incelenmiştir. Baba katılımı, ailedeki sağlıklı ilişkileri sürdürebilmek ve çocuğun gelişimine katkı sağlaması bakımından önemli bulunmaktadır. Çalışmaya, üç – altı yaş arasında çocuğu olan 439 baba katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında iki bölüme sahip bir form kullanılmıştır. Birinci bölümde Demografik Bilgi Formu, ikinci bölümde araştırma ölçekleri yer almaktadır. Bu ölçekler; Baba Katılım Ölçeği, Çift Uyumu Ölçeği, Ortak Ebeveynlik İlişkileri Ölçeği ve Baba Öz yeterlik ölçeğidir. Ölçeklere ait anket formu katılımcılara çevrimiçi platformda ulaştırılmıştır. Bu bağlamda IBM SPSS 22 programı ile Korelasyonel Analiz ve Regresyon Analizi yapılmış ve eş sermayesi ve baba katılımı ilişkisinde baba öz yeterlik aracılık düzeyinin baba katılım seviyesini açıklama oranı belirlenmiştir. Araştırmanın neticesinde elde edilen bulgular, ilgili literatür ile değerlendirilmiş olup, sınırlılıklar, güçlü yönler ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, based on Belsky's (1984) ecological parenting model, the mediator role of paternal self-efficacy, which is one of the ontogenic factors in the relationship between father involvement and spouse capital of microsystemic factors that include coparenting relationships and dyadic adjustment, was investigated. Father involvement is significant in terms of maintaining healthy relationships in the family and contributing to the development of the child. In this research, the relationship between spouse capital and father involvement and the father's self-efficacy were discussed. A sample of 439 fathers who have children aged three to six has participated in this study. A questionnaire, in two parts, was applied for data collection. The questionnaire form of the scales was delivered to the participants on the online platform. The first part consisted of demographical information, whereas the second part consisted of the research scale. These scales are the father involvement scale, dyadic adjustment scale, coparenting relationship scale, and paternal self-efficacy scale. In this context, correlational analysis and structural equation modeling were carried out with the IBM SPSS 22 program and the ratio of mediator role of father self-efficacy in the relationship between spouse capital and father involvement was determined. The findings obtained as a result of the research were evaluated with the relevant literature; limitations, strengths, and suggestions for future research were presented.