Örgütsel sessizlik ve örgütsel sessizliğin sağlık kurumları üzerindeki etkileri (Bir araştırma)
Organizational silence and the effects of organizational silence on health institution A research)
- Tez No: 736899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın temel amacı sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik düzeylerini incelemek ve cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, medeni durum, kurumdaki deneyim, mesleki deneyim gibi demografik özellikleri bakımından değişkenler arasında ilişkili olup olmadığını ele alarak ilgili alana katkıda bulunmaktır. Araştırmanın evrenine Ankara ilindeki 300 sağlık çalışanına ulaşılarak anket doldurulması suretiyle ulaşılmıştır. Çalışmanın araştırma bölümü, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda tasarlanmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere toplam 30 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak online anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı özel olarak tez için hazırlanmış bir skaladır. Bu skalanın geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Bu skala ile toplanan verilerde bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Anket çalışmasına katılan kişilere ait demografik özellikler frekans analizi yardımıyla gruplandırılmıştır. Örgütsel sessizlik ölçeğinin alt boyutlarını belirlemek amacıyla faktör analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlikleri üzerinde istatiksel olarak savunmacı sessizlik davranışı aylık kazançları bakımından, kurumdaki pozisyonları bakımından ve öğrenim düzeyleri bakımından istatistiksel açıdan, korumacı sessizliklerinde yaşları bakımından, öğrenim düzeyleri bakımından ve kabullenici sessizliklerinde kurumdaki pozisyon bakımından, aylık kazançları bakımından negatif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the organizational silence levels of health workers and to contribute to the related field by considering whether there is a relationship between the variables in terms of demographic characteristics such as gender, age, education level, marital status, experience in the institution, and professional experience. The population of the research was reached to 300 health workers in Ankara and they were provided to fill in the questionnaire. The research part of the study was designed in line with the qualitative research approach. A questionnaire consisting of 30 questions was prepared to be used in the research. In the research, online survey and face-to-face survey methods were used as data collection tools. The data collection tool is a scale specially prepared for the thesis. Validity and reliability analyzes of this scale were made. The data collected with this scale were used in the computer environment SPSS 22.0 statistical analysis program. The demographic characteristics of the people who participated in the survey were grouped with the help of frequency analysis. Factor Analysis was applied to determine the sub-dimensions of the organizational silence scale. As a result, it has been determined that there is a statistically negative effect on the organizational silence of health workers in terms of defensive silence behavior in terms of monthly earnings, in terms of their positions in the institution and in terms of education levels, in terms of age, education levels in protective silences, in terms of position in the institution and in terms of monthly earnings in accepting silences.