Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi no:240'da kayıtlı Mecmūʻa-i Eşʻâr (170b-217b) (İnceleme-metin)
Mecmūʻa-i Eşʻār numbered 240 at the Archaeological Museum Library (170b-217b) (Text and textual analysis)
- Tez No: 736934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜLFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi Recaizade Ekrem Vakfı Koleksiyonu 240 numarada Mecmūʻa-i Eşʻār başlığıyla kayıtlı olan ve XVI. yüzyılda Ahdî-i Bağdâdî tarafından derlendiği düşünülen şiir memuasının incelenmesi ve 170b-217b varakları arasında kalan metnin transkripsiyon alfabesiyle aktarılmasından oluşmaktadır. Çalışma, inceleme ve tenkitli metin olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır. İnceleme bölümünde mecmuanın tamamında yer alan şair ve şiirler ele alınmış, ikinci bölümde ise metinin 170b-217b varakları arasındaki bölüm, çeviriyazı alfabesiyle yazılarak tenkitli metin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of textual analysis of the work which is registered under the title of Mecmûa-i Eşʻâr at Istanbul Archaeological Museum Library Recaizade Ekrem Collection 240 and is thought to have been compiled by Ahdî-i Bağdâdî in the 16th century, and transliteration of the text between 170b-217b folios. The study consists of two main parts: review and critical text. In the review section, the poets and poems in the Mecmua were discussed, and in the second section, the part between the 170b-217b folios of the text was written in the alphabet of transcription and the critical text was formed.