Climate change and food safety: Assessment of the temperature impact on the attachment of Escherichia coli pathogroups on cress leaf
İklim değişikliği ve gıda güvenliği: Escherichia coli patogruplarının tere yaprağına tutunmasında sıcaklık etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 736935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İklim değişikliği ve dünya çapındaki etkileri tüm dünyada tanınmaktadır. Ortalama ortam sıcaklığının artması nedeniyle iklim değişikliğinin etkisinin gözlemlendiği alanlardan biri de gıda güvenliğidir. Sıcaklık artışı, taze ürünlerde gıda kaynaklı patojenlerin hayatta kalma kabiliyetlerini etkileyebilir ve tüketilmeden önce işlenmemesi, taze ürünlerin insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, kontrollü koşullar altında yetiştirilen tere yapraklarına farklı patojenik Escherichia coli serotiplerinin tutunma ve biyofilm oluşturma yetenekleri üzerindeki sıcaklık artış senaryolarını dikkate alarak iklim değişikliğinin etkisinin kapsamlı bir değerlendirmesini sunmak üzere planlanmıştır. Farklı iklim değişikliği senaryoları altında (+2, +4, ve +6 ºC), (i) aşılama süresinin (ekimden 7, 14, 21 ve 28 gün sonra) ve (ii) kontaminasyon yolunun (tohum ve yapraklar) taze ürünlerde patojen yükünü nasıl etkilediğini araştırmak için Enterohemorajik E. coli O157:H7, Enteroagregatif E. coli O104:H4 ve Enteropatojenik E. coli O26 8 log MPN/ml seviyesinde tere bitkilerine inoküle edilmiştir. Bu çalışma, iklim değişikliği için hafifletme senaryolarına göre tasarlanan sıcaklık artışının, burada incelenen patojenlerin ekimden 30 gün sonra (~4.5 ile 7 log MPN/g) yaprak dokusu üzerinde kalıcılığında önemli bir değişikliğe neden olmadığını ortaya koymuştur. Daha sonraki aşamada (ekimden 21 ve 28 gün sonra) kontamine edilmiş bitkilerde, E. coli O157:H7, O104:H4 ve O26 popülasyonlarının, çalışılan tüm sıcaklıklar için daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar, kullanılan E. coli suşlarının tohumdan yaprak kısımlarına doğru hareket ettiğini ve yaprak üzerinde önemli miktarda patojen yükü oluşturduğunu (~4 ile 5.3 log MPN/g) göstermektedir. Yaprakların yıkanması, yaprak dokusu üzerindeki E. coli popülasyonlarında önemli bir azalma göstermemiştir; bu, inoküle edilen bakterilerin yaprağa sıkıca bağlandığı (~3.5 ile 7 log MPN/g) ve yıkama uygulamalarıyla yok edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Son olarak, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile enterik bakterilerin tere bitkisinin kolonizasyonu için kullanabilecekleri stomaların yanı sıra yaprak kıvrımlarında kalıcı biyofilm yapıları oluşturdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change and its worldwide effects are recognized all over the world. One of the fields where the effect of climate change is observed due to increased mean ambient temperature is food safety. The temperature increase may affect the survival of foodborne pathogens on fresh produce, and not being processed prior to consumption makes fresh produce pose a huge threat to human health. This study was, therefore, planned to present a comprehensive assessment of the impact of climate change, taking its temperature rise scenarios into consideration, on the attachment and biofilm-forming abilities of different pathogenic Escherichia coli serotypes on cress leaves grown under controlled conditions. Enterohemorrhagic E. coli O157:H7, Enteroaggregative E. coli O104:H4 and Enteropathogenic E. coli O26 were inoculated on cress plants at a level of 8 log MPN/ml at different stages during growth to investigate how (i) inoculation time (7, 14, 21 and 28 days post sowing; dps) and (ii) contamination route (seed and leaves) affect the pathogen load on fresh produce under different climate change scenarios (+2, +4, and +6 ºC). This present study revealed that temperature increase designed according to mitigation scenarios for climate change did not cause any significant change in the persistence of pathogens studied here on leaf tissue at 30 dps (~4.5 to 7 log MPN/g). In the plants contaminated at a later stage (21 and 28 dps), the populations of E. coli O157:H7, O104:H4 and O26 were higher for all temperatures studied. The results show that E. coli strains used in this study have translocated towards leaf portions from seed and established a significant amount of pathogen load on leaf (~4 to 5.3 log MPN/g). Washing the leaves did not show any significant reduction in the E. coli populations on leaf tissue, which means that the inoculated bacteria have tightly bound to leaf (~3.5 to 7 log MPN/g) and cannot be eliminated by washing practices. Lastly, the residing biofilm structures were detected on the leaf crevices as well as stomata where enteric bacteria could use for further colonization of cress by Scanning Electron Microscope (SEM).