Preeklamptik gebe ve sağlıklı gebe popülasyonundaki oftalmik arter doppler parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ophthalmic artery doppler parameters in preeclamptic and healthy pregnant patients
  1. Tez No: 736946
  2. Yazar: ASLI KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Preeklampsi gebelikte görülen, anne ve yenidoğanın günümüzde dahil, önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Preeklampsinin mekanizması kesin olarak tanımlanamamıştır. Preeklampsinin komplikasyonları anne ve yenidoğan için mortal seyredebilir dolayısıyla, preeklampsi tanısı mümkün olabildiğince erken konulmalıdır. Preeklampsinin sinir sistemine etkisi olduğu çok açıktır. Hastalar şiddetli baş ağrısı ve vizüel semptomlarla başvururlar ancak hastalığın beyne etkisi veya prognozunun nasıl ön görüleceği bilinmemektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar oftalmik arter Dopplerin, intrakraniyel dolaşım hakkında bilgi verebileceğini ortaya koymuştur. Biz de bu araştırmamızda preeklamptik gebelerle sağlıklı gebeler arasında oftalmik arter Doppler sonuçları arasında fark olup olmadığını bulmayı hedefledik. Oftalmik arter Doppler parametrelerinden hangisinin preeklampsi açısından anlamlı olduğunu bulup, bu değerlerin hastalığın erken- geç başlangıçlı ayrımını yapmada veya hastalığın şiddetini belirlemede, aynı zamanda hastaların semptom gösterip göstermemesi ile Doppler sonuçlarının ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Araştırmamızda 46 sağlıklı ve 46 preeklamptik gebe çalışmaya katıldı. Prospektif bir çalışma yapıldı. Şubat 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde preeklampsi tanısı alarak doğumu planlanmak üzere yatışı olan ve 46 sağlıklı 20 hafta üstü gebe çalışmaya katıldı. Hastalara aynı ultrason cihazı ile hem obstetrik ultrason yapıldı hem de lineer ultrason probu ile her iki göze de oftalmik arter Doppler çalışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia, seen in pregnancy, one of the most important morbidity and mortality causes for mother and newborn today. The pathophysiology of preeclampsia is not fully understood. The complications of preeclampsia can be mortal for the mother and the neonate so, the diagnosis of preeclampsia should be done as early as possible. It is very obvious that preeclampsia affects central nervous system. Patients complain from headache and visual symptoms, but the effect on brain or the prognosis is not known. Recent research showed that opthalmic artery Doppler gives information about intracranial circulation. In this research, we aimed to find the difference between opthalmic artery Doppler results of preeclamptic and healthy pregnany women. We aimed to find the most significant ophthalmic artery Doppler parameter concerning preeclampsia and to analyse the relationship between early onset – late onset preeclampsia, severity of preeclampsia and symptoms of preeclampsia and these parameters. Method: In this research, 46 healthy pregnant and 46 pregnant women with preeclampsia participated. This is a prospective research. Between February 2022 and June 2022, 46 healthy pregnant women over 20th weeks of gestational age and 46 pregnant women with preeclampsia were treated in İstanbul Ümraniye Trainig and Research Hospital, their birth was planned in delivery room. Patients were given obstetric care, and with the same ultrasound device, first, obstetric ultrasound was performed, then with linear probe of the same ultrasound, Doppler measurements of opthalmic artery was taken bilaterally.