Elektrohidrolik tahrikli düşük frekanslı bir yorulma test cihazının tasarım ve imalatı
Design and manufacture of low frequency, hydroulically driven fatigue testing device
- Tez No: 7371
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
II ELEKTROHİDROLİK TAHRİKLİ, DÜŞÜK FREKANSLI BİR YORULMA TEST CİHAZININ TASARIM VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Gülsen AKDO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada malzemenin eksenel ve radyal gerilme tekrarında yorulma dayanımını ölçebilen elektrohıdrolık tahrikli, düşük fre kanslı, düşük salınım sayısında yorulmaya sebep olabilen bir yorul ma test cihazı tasarımlanmış ve imal edilmiştir. Önce numuneye uy gulanacak toplam yükün tanımı yapılmış, uygulanacak kuvvet ve gü cün neye göre seçileceğine karar verilmiştir. Elektrohidrolık ser- vomekanizmanın blok diyagramları elde edilerek pozisyon veya kuv vet geribeslemeli olarak çalışacak sistemin her iki durun için basamak referans girişine statik cevabı, basamak yük değişimine statik ce vabı ve sinusoidal referans girişe frekans cevabı bulunmuş, siste min statik ve dinamik davranışları incelenmiştir. Gövde ve eleman larının statik, dinamik mukavemet hesapları yapılarak imal edilen cihaz çalıştırılmış, daha önce teorik olarak bulunan statik ve di namik davranışlar ile gerçek statik ve dinamik davranışlar karşılaş- tırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill DESIGN AND MANUFACTURE OF LOW FREQUENCY, HYDRAULICALLY DRIVEN FATIGUE TESTING DEVICE (M.Sc. Thesis) Gülsen AKDO?AN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this study a low frequency, hydraulically driven fatigue testing device has been designed and manufactured. This device is capable of measuring the fatigue endurance of materials under cyclic axial and radial stresses by causing low cycle fatigue. First, the total load to be applied to the specimen was defined and the criteria of the force and power to be aplied were determined. An electrohydraulically driven device which allows both position or force feedback operation was designed and constructed. The static responses to step reference and load changes and frequency response to sinusoidal reference input changes were determined theoretically and compared with experimental results. The results show that the machine can be used up to a frequency of 15 Hz and can apply a static force of 75 kN.