Etlik piliç yemlerine farklı dozlarda Origanum onites L. ve Enterococcus faecium ilavesinin performans, iç organ gelişimi, bağırsak mikrobiyotası ve histolojisi üzerine etkileri
The effects of dietary supplementation of different doses Origanum onites L. and Enterococcus faecium to broiler died on performance, internal organ development, gut microbiota and histology
  1. Tez No: 737077
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı etlik piliçlerin yemlerine %0,5-1düzeyinde Origanum onites (OO) tozu ve %0,2 probiyotik Enterococcus faecium (EF) ilavesinin etlik piliçlerin büyüme performansı, iç organ gelişimi, sekum mikrobiyotası, bağırsak histolojisi, et özellikleri ve göğüs eti MDA değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmada 160 adet 1 günlük yaşta Ross 308 erkek etlik piliç civcivleri 4 muamele grubu(%0 K ,%0,5 OO, %1 OO ve % 0,2 EF) ve her muamele grubunun 4 tekerrürü (10 hayvan her tekerrürde) olacak şekilde dağıtılmışlardır. Deneme 4 katlı civciv büyütme kafeslerinde yapıldığı için 21 günde tamamlanmıştır. Çalışmada yem ve su ad libitum olarak hayvanlara verilmiştir. Çalışma sonunda rasyona EF ve Origanum onites ilavesi canlı ağırlık atışını istatistikî olarak arttırmıştır. Yem tüketimi, yemden yararlanma oranları gruplar arasında değişmemiştir. Duodenumda histomorfolojik parametreler etkilenmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of dietary supplementation of Origanum onites (OO) powder 0.5-1% and probiotic Enterococcus faecium (EF) %0,2 to broiler diets on growth performance, visceral development, cecum microbiota, intestinal histology, meat characteristics and breast meat MDA values of broilers. In the study, 160 1-day-old Ross 308 male broiler chicks were distributed in 4 treatment groups (%0 C,%0,5 OO, %1 OO ve % 0,2 EF) and 4 replications of each treatment group (10 animals per replication). The trial was completed in 21 days as it was performed in 4-storey chick rearing cages. In the study, feed and water were given to the animals ad libitum. At the end of the study, the addition of EF and to the diets increased the body weight gain statistically. Feed consumption and feed conversion rates did not change between groups. Histomorphological parameters were not affected in the duodenum (P>0.05).