STEM yaklaşmına yönelik bilim merkezi eğitmenlerinin yönelimlerinin ve farkındalıklarının araştırılması
Determining the orientation and awareness of science center instructors towards STEM approach
  1. Tez No: 737100
  2. Yazar: BÜŞRA PERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, bilim merkezlerinde görev yapmakta olan eğitmenlerin STEM yaklaşımına dair yönelim ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Araştırmada karma araştırma desenlerinden zenginleştirilmiş desen kullanılmıştır. Bilim merkezinde görev yapmakta olan 28 eğitmene Kişisel Bilgi Formu, STEM Öğretimi Yönelim Ölçeği ve STEM Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların içinde bulunan dört eğitmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada ölçekler aracılığı ile elde edilen veriler, betimsel istatistikleri analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme ile elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Nicel ve nitel veri toplama araçlarının kullanılması ile elde edilen veriler bütüncül olarak ele alınmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda bilim merkezlerinde görev yapmakta olan eğitmenlerin STEM Öğretimi Yönelim Ölçeği'nden elde edilen veriler incelendiğinde STEM yönelimlerinin genel olarak yüksek olduğu, STEM Farkındalık Ölçeğin'nden elde ettikleri veriler incelendiğinde ise STEM farkındalıklarının çok yüksek olduğu olarak tespit edilmiştir. STEM yönelim ve farkındalıkları arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Eğitmenlerin genel olarak STEM yaklaşımından haberdar olduğu görülmüş, fakat daha önce kullanmadıkları belirlenmiştir. Sonuçlar: Bilim merkezlerinde görev yapmakta olan eğitmenlerin STEM yönelim ve farkındalıklarının genel olumlu olduğu tespit edilmiştir. Fakat eğitmenlerin STEM yaklaşımını daha önce kullanmadıkları görülmüştür. Bu noktada eğitmenlerin kendilerini, mesleki olarak yeterli olsalar dahi, STEM yaklaşımını uygulama hususunda yetersiz olduklarını düşünmektedirler. Eğitmenlerin STEM yaklaşımını kullanmalarındaki diğer bir engelin de materyal eksiklikleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to evaluate the orientation and awareness levels of the instructors working in science centers about the STEM approach. Method: In the research, enriched design from mixed research designs was used. Personal Information Form, STEM Teaching Orientation Scale and STEM Awareness Scale were applied to 28 educators working in the science center. Semi-structured interviews were conducted with four trainers among the participants. In the research, the data obtained through the scales and descriptive statistics were analyzed. The data obtained through the semi-structured interview were subjected to content analysis. The data obtained by using quantitative and qualitative data collection tools were handled holistically. Findings: As a result of the analysis, when the data obtained from the STEM Teaching Orientation Scale of the instructors working in science centers were examined, it was determined that their STEM orientation was generally high, and when the data they obtained from the STEM Awareness Scale were examined, their STEM awareness was found to be very high. It has been determined that there is a relationship between STEM orientation and awareness. It was observed that the trainers were generally aware of the STEM approach, but they had not used it before. Conclusions: It has been determined that the STEM orientation and awareness of the instructors working in science centers are generally positive. However, it has been observed that the trainers have not used the STEM approach before. At this point, educators think that even if they are professionally competent, they are insufficient in applying the STEM approach. It has been determined that another obstacle for trainers to use the STEM approach is material deficiencies.